Slider Revolution 7.0.2 - en to pt translation catalogue (2388 entries)

note: Description of the plugin
en: Slider Revolution - More than just a WordPress Slider
pt: Slider Revolution - Mais do que apenas um Slider WordPress

en: Please activate Slider Revolution
pt: Ative a revolução Slider

en: Wrong data format.
pt: Formato de dados errado.

en: ThemePunch server error. Please contact our support for details.
pt: Erro no servidor ThemePunch. Entre em contato com nosso suporte para obter mais detalhes.

en: ThemePunch server response could not be decoded!
pt: Não foi possível decodificar a resposta do servidor ThemePunch!

en: Event ID is required for status check.
pt: O ID do evento é necessário para a verificação do status.

en: Event not found.
pt: Evento não encontrado.

en: API Rate Limit Exceeded.
pt: Limite de taxa da API excedido.

en: API Route Not Found.
pt: Rota da API não encontrada.

en: Code not valid.
pt: Código inválido.

en: Not enough credits.
pt: Créditos insuficientes.

en: Database connection error.
pt: Erro na conexão com o banco de dados.

en: Database query error.
pt: Erro na consulta ao banco de dados.

en: Wrong status in creation process.
pt: Status incorreto no processo de criação.

en: Image prompt is empty.
pt: A solicitação de imagem está vazia.

en: Invalid event ID.
pt: ID do evento inválido.

en: Invalid Image index.
pt: Índice de imagem inválido.

en: Missing API token.
pt: Token da API ausente.

en: Missing API URL.
pt: URL da API ausente.

en: Background removal failed.
pt: Falha na remoção do fundo.

en: Background index out of range.
pt: Índice de fundo fora do intervalo.

en: Background images missing.
pt: Imagens de fundo ausentes.

en: Background URL missing.
pt: URL de fundo ausente.

en: API SDK error.
pt: Erro no SDK da API.

en: Unknown Image Generation Engine.
pt: Motor de geração de imagens desconhecido.

en: Lost connection while checking job status.
pt: Perda de conexão durante a verificação do status do trabalho.

en: Could not start the image job due to a network error.
pt: Não foi possível iniciar o trabalho de imagem devido a um erro de rede.

en: Polling failed. The job may have expired or the server is busy.
pt: Falha na pesquisa. A tarefa pode ter expirado ou o servidor está ocupado.

en: Image job request failed.
pt: Falha na solicitação do trabalho de imagem.

en: The server did not return proper image data.
pt: O servidor não retornou os dados de imagem corretos.

en: The job finished but returned invalid data.
pt: A tarefa foi concluída, mas retornou dados inválidos.

en: Method not implemented.
pt: Método não implementado.

en: Image action not found.
pt: Ação da imagem não encontrada.

en: Invalid credits history data.
pt: Dados inválidos do histórico de créditos.

en: Invalid credits update data.
pt: Dados de atualização de créditos inválidos.

en: Invalid request ID.
pt: ID de pedido inválido.

en: Member action not found.
pt: Ação do membro não encontrada.

en: Request method not allowed.
pt: Método de solicitação não permitido.

en: Slide is empty.
pt: O slide está vazio.

en: Text is empty.
pt: O texto está vazio.

en: Invalid provider response.
pt: Resposta inválida do provedor.

en: Missing API key.
pt: Chave API ausente.

en: Unsupported API version.
pt: Versão da API não suportada.

en: Wrong request!
pt: Requisição Incorreta!

en: The use, distribution, or reproduction of this data is permitted only with a valid license for the WordPress Slider Revolution plugin. License details and verification are available at: https://www.themepunch.com/links/slider_revolution_wordpress_regular_license
pt: O uso, distribuição ou reprodução desses dados só é permitido com uma licença válida para o plugin WordPress Slider Revolution. Os detalhes e a verificação da licença estão disponíveis em: https://www.themepunch.com/links/slider_revolution_wordpress_regular_license

en: Can't create zip file:
pt: Não é possível criar arquivo zip:

en: File not found
pt: Arquivo não encontrado

en: No file sent
pt: Nenhum arquivo enviado

en: Exceeded filesize limit
pt: Limite de tamanho dos arquivos excedidos

en: WordPress doesn't allow this filetype
pt: O WordPress não permite este tipo de arquivo

en: 0 Free Modules Remaining
pt: 0 Módulos gratuitos restantes

en: 1 Free Module Remaining
pt: 1 módulo gratuito restante

en: & Addons
pt: & Complementos

en: AI Generation
pt: Geração de IA

en: AI Generated Image
pt: Imagem gerada por IA

en: AI Credit
pt: Crédito de IA

en: AI Credits
pt: Créditos de IA

en: Action Mode
pt: Modo de ação

en: Action Required
pt: Ação Necessária

en: Actions
pt: Ações

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Activating Addons
pt: Ativando complementos

en: Add Clean Finish
pt: Adicionar acabamento limpo

en: Add AI credits
pt: Adicionar créditos de IA

en: Add New Action
pt: Adicionar Nova Finalidade

en: Add New Frame
pt: Adicionar novo quadro

en: Add Filter
pt: Adicionar Filtro

en: Add Level
pt: Adicionar Nível

en: Add Slide
pt: Adicionar Slide

en: Add Slide(s)
pt: Adicionar slide (s)

en: Add to Favorites
pt: Adicionar aos favoritos

en: Add to Module
pt: Adicionar ao Módulo

en: Addon Added Successfully
pt: Complemento adicionado com sucesso

en: Addon Removed Successfully
pt: Complemento removido com sucesso

en: Addons are temporarily unavailable. Register your Slider Revolution license to enable all addon functionality.
pt: Os complementos estão temporariamente indisponíveis. Registre sua licença do Slider Revolution para habilitar todas as funcionalidades dos complementos.

en: Add Custom SVG
pt: Adicionar SVG personalizado

en: Add/Remove in Editor
pt: Adicionar/Remover no Editor

en: Add Path
pt: Adicionar caminho

en: Added Functionality
pt: Funcionalidade adicionada

en: Addon
pt: Complemento

en: Addons
pt: Complementos

en: Addon Guide
pt: Guia de complementos

en: Addon Updates
pt: Atualizações do complemento

en: Addons Installed Successfully
pt: Complementos instalados com sucesso

en: Action Triggered
pt: Ação acionada

en: Alias
pt: Apelido

en: Alias Contains
pt: Alias contém

en: All
pt: Todos

en: All Elements
pt: Todos os elementos

en: All Items
pt: Todos os itens

en: All Layers
pt: Apagar Todas as Camadas

en: All Opened Modal
pt: Todos os modais abertos

en: All Slides
pt: Todos Slides

en: All Layer Types
pt: Todos os tipos de camada

en: No Static Slides
pt: Sem slides estáticos

en: Anchor
pt: Âncora

en: Anchors
pt: Âncoras

en: Popup blocked. Allow popups for this site or use the built-in preview.
pt: Pop-up bloqueado. Permita pop-ups para este site ou utilize a visualização integrada.

en: Preview failed. Check console for details.
pt: A pré-visualização falhou. Verifique o console para obter detalhes.

en: An error occurred while preparing the preview.
pt: Ocorreu um erro ao preparar a pré-visualização.

en: Animate in Both Directions (Yoyo Effect)
pt: Animar em ambas as direções (efeito ioiô)

en: Animated Color in Frame
pt: Cor animada no quadro

en: Animate by Chars.
pt: Animate por Chars.

en: Animate by Lines
pt: Animar por linhas

en: Animate by Words
pt: Animar com palavras

en: Animation
pt: Animação

en: Animation Mode
pt: Modo de animação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Approximate Remaining Time
pt: Tempo restante aproximado

en: Arc
pt: Arco

en: Are you sure you want to delete this folder?
pt: Tem certeza de que deseja excluir essa pasta?

en: Use as Modal
pt: Usar como Modal

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes to Edit
pt: Atributos a serem editados

en: Audio
pt: Áudio

en: Animation Frames
pt: Quadros de animação

en: Animation & Scenes
pt: Animação e cenas

en: Auto Adjust
pt: Ajuste automático

en: Use Default Values
pt: Usar valores padrão

en: Auto Direction
pt: Direção automática

en: Auto Order
pt: Pedido automático

en: Auto Rotate
pt: Auto rotação

en: Auto Rotated Direction
pt: Direção de rotação automática

en: Available
pt: Disponível

en: BG Color
pt: Cor de Fundo

en: Before After
pt: Antes e Depois

en: Back to Parent
pt: Voltar para os pais

en: Backdrop Filter
pt: Filtro de fundo

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Blur
pt: Desfocar

en: Bottom
pt: Inferior

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior Direito

en: Buttons
pt: Botões

en: Border
pt: Borda

en: Border Style
pt: Estilo de borda

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Border Radius
pt: Raio da Borda

en: Shadow Color
pt: Cor da sombra

en: Browser & Device
pt: Navegador e dispositivo

en: Burst
pt: Estouro

en: Bulk Editor
pt: Editor em massa

en: Bulk Style Editor
pt: Editor de estilo em massa

en: Bulk Edit Targets
pt: Editar destinos em massa

en: Button
pt: Botão

en: Block Overlay
pt: Sobreposição de blocos

en: Call Slide
pt: Chamada Slide

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Carousel Settings
pt: Configurações do carrossel

en: Center Diagonals
pt: Diagonais centrais

en: Center-Out
pt: Centro-Fora

en: Create Slider Module
pt: Criar módulo Slider

en: Create Hero Module
pt: Criar módulo Hero

en: Creating Template
pt: Criando um modelo

en: Clipping Path
pt: Corte de imagem

en: Charts
pt: Gráficos

en: Change
pt: Alterar

en: Change to
pt: Alterar para

en: Circle
pt: Círculo

en: click
pt: clique

en: Click to select an Action
pt: Clique para selecionar uma ação

en: Clear
pt: Limpar

en: Close
pt: Fechar

en: Collecting Google Fonts
pt: Coletando fontes do Google

en: Color Picker
pt: Seletor de Cor

en: Colors in Use
pt: Cores em uso

en: Copy the content above and use it to paste the layer in another Slider Revolution installation.
pt: Copie o conteúdo acima e use-o para colar a camada em outra instalação do Slider Revolution.

en: Core Engine
pt: Motor principal

en: Columns
pt: Colunas

en: Coming Animation
pt: Animação em breve

en: Coming BG over Leaving
pt: Chegando BG sobre Partindo

en: Configure Settings
pt: Definir configurações

en: Container
pt: Contêiner

en: Containers
pt: Contêineres

en: Content
pt: Conteúdo

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Content Clipping
pt: Recorte de conteúdo

en: Content Flow
pt: Fluxo de conteúdo

en: Content Source
pt: Mudar Fonte da Imagem

en: Content copied to clipboard!
pt: Conteúdo copiado para a área de transferência!

en: Cont.
pt: Continuação.

en: Copy
pt: Copiar

en: Cross-Module Actions Updated
pt: Ações entre módulos atualizadas

en: Create Blank Page
pt: Criar Slider

en: Create Your First Slider Revolution Module
pt: Crie seu primeiro módulo Slider Revolution

en: Currently Importing the
pt: Importando atualmente o

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Text Color
pt: Cor de texto personalizada

en: Custom BG Color
pt: Cor de fundo personalizada

en: Custom Value
pt: Valor Personalizado

en: Customize
pt: Personalizar

en: Customize Action
pt: Personalizar ação

en: Custom Horizontal
pt: Personalizado Horizontal

en: Custom Scripts
pt: Scripts personalizados

en: Custom Vertical
pt: Vertical personalizada

en: Custom Icon
pt: Ícone Personalizado

en: Current Focused Modal
pt: Modal focado atual

en: Current Slide
pt: Criar Slider

en: Current Slide Layers
pt: Camadas do slide atual

en: Go Dark
pt: Escurecer

en: Default
pt: Padrão

en: Defaults
pt: Padrões

en: Delete
pt: Excluir

en: Delay
pt: Atraso

en: Delete All Children
pt: Excluir todas as crianças

en: Delete All Layers
pt: Excluir todas as camadas

en: Delete Multiple Modules
pt: Excluir vários módulos

en: Delete Everything
pt: Apagar tudo

en: Delete Folder
pt: Excluir Pasta

en: Deleting Multiple Modules
pt: Excluindo vários módulos

en: Delete Path
pt: Excluir caminho

en: Delete Unmigrated Modules
pt: Excluir módulos não migrados

en: Depth
pt: Profundidade

en: Deregister License
pt: Cancelar registro da licença

en: Deregistering License
pt: Cancelamento do registro da licença

en: Design Mode
pt: Modo de Design

en: Diagonal Center Left to Right
pt: Diagonal do centro esquerdo para a direita

en: Diagonal Center Right to Left
pt: Diagonal do centro direito para a esquerda

en: Diagonals
pt: Diagonais

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Direct Transition
pt: Transição direta

en: Direction Based
pt: Baseado na direção

en: Disable Addon
pt: Desativar Complemento

en: Disable Global Addon
pt: Desativar complemento global

en: Disable Menu
pt: Desativar Menu

en: Disabled
pt: Desativado

en: Distance
pt: Distância

en: Drag & Drop Import File
pt: Arquivo de importação de arrastar e soltar

en: Drag functionality is available only in List Mode
pt: A funcionalidade de arrastar está disponível apenas no Modo Lista.

en: Double Slide Effect
pt: Efeito de deslizamento duplo

en: Downloading...
pt: Baixando...

en: Downloading Template
pt: Baixando modelo

en: Downloading Template Images
pt: Baixando imagens de modelos

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Done
pt: Feito

en: Duplicate Path
pt: Caminho duplicado

en: Duotone
pt: Dois tons

en: Duotone Filters
pt: Filtros Duotone

en: Duration
pt: Duração

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: Dynamic Content
pt: Conteúdo Dinâmico

en: Edit
pt: Editar

en: Editable
pt: Editável

en: Editor Tour
pt: Visita guiada pelo editor

en: Editing
pt: Editando

en: Edit Frames in
pt: Editar quadros em

en: Edit Images
pt: Editar imagens

en: Edit Motion Path
pt: Editar trajetória de movimento

en: Edit Path Rules
pt: Editar regras de caminho

en: Effect
pt: Efeito

en: Eight
pt: Oito

en: Layer
pt: Importar Slider

en: Layer Edited Successfully
pt: Camada editada com sucesso

en: Layers Edited Successfully
pt: Camadas editadas com sucesso

en: Layer Path
pt: Caminho da camada

en: Layer Selection
pt: Seleção de camadas

en: Layers on
pt: Camadas em

en: Layer on
pt: Camada sobre

en: Enable Global Addon
pt: Ativar complemento global

en: Enable Repeat on Timeline
pt: Ativar repetição na linha do tempo

en: is Enabled
pt: está ativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: End
pt: Fim

en: Everything Uploaded Successfully
pt: Tudo carregado com sucesso

en: Every Second Slide
pt: A cada segundo slide

en: Existing Modules
pt: Módulos existentes

en: Export
pt: Exportar

en: Extra Style
pt: Estilo Extra

en: Built-in
pt: Construídas em

en: Fade Through Dark
pt: Desaparecer através da escuridão

en: Fade Through Light
pt: Desaparecer através da Luz

en: Fade Through Transparent
pt: Desaparecer através da transparência

en: Failed
pt: Falhou

en: Failure at Adjusting Modal IDs
pt: Falha ao ajustar IDs modais

en: First Slide Only
pt: Apenas o primeiro slide

en: First Slide
pt: Primeiro slide

en: File Size
pt: Tamanho do Arquivo

en: Filter
pt: Filtro

en: First Frame in Scene
pt: Primeiro quadro na cena

en: Filters
pt: Filtros

en: Filter Animation
pt: Animação do filtro

en: Filmstrip
pt: Película de filme

en: Fluid Dyn.
pt: Dinâmica dos fluidos.

en: Fix
pt: Corrigir

en: Fixed
pt: Fixo

en: Fixing...
pt: Corrigindo...

en: Font
pt: Fonte

en: Font Weight
pt: Espessura da Fonte

en: Font Style
pt: Estilo da Fonte

en: Font Family
pt: Família da fonte

en: Font Families in Use
pt: Famílias de fontes em uso

en: Font Size
pt: Tamanho da fonte

en: Font Settings
pt: Configurações de fonte

en: Folder
pt: Pasta

en: Font(s) to Cache
pt: Fontes para armazenar em cache

en: Frame
pt: Quadro

en: Free QSG Module
pt: Módulo QSG gratuito

en: First Scene
pt: Primeira cena

en: Second Scene
pt: Segunda cena

en: from Scene
pt: da cena

en: Fri
pt: Sex

en: from
pt: de

en: From
pt: De

en: Play IN in This Scene
pt: Jogue IN nesta cena

en: Frames from Other Scene
pt: Quadros de outra cena

en: Play OUT in This Scene
pt: Jogue OUT nesta cena

en: From Center
pt: Do Centro

en: From Edges
pt: De Edges

en: From End
pt: Do fim

en: From Layer Library
pt: Da biblioteca de camadas

en: From Start
pt: Desde o início

en: Full
pt: Completo

en: for the
pt: para o

en: Gap
pt: Espaço

en: Module Configuration
pt: Configuração do módulo

en: General
pt: Geral

en: Generate
pt: Gerar

en: Generated Slider
pt: Controle deslizante gerado

en: Generated Hero
pt: Herói gerado

en: Generated Carousel
pt: Carrossel gerado

en: Generating Image
pt: Gerando imagem

en: General Video Layers
pt: Camadas de vídeo gerais

en: Static Slide Layers
pt: Camadas de slides estáticas

en: Global Settings Not Saved
pt: Configurações globais não salvas

en: Global Settings Saved
pt: Configurações globais salvas

en: Module Setting for Parallax
pt: Configuração do módulo para paralaxe

en: Static Slide
pt: Slide estático

en: Edit Static Layers
pt: Editar Layers Estáticas

en: Google Font
pt: Fontes Google

en: Google Fonts
pt: Fontes do Google

en: Google Fonts Cached
pt: Fontes do Google armazenadas em cache

en: Groups
pt: Grupos

en: Has Actions
pt: Tem ações

en: Headline
pt: Título

en: Heart
pt: Coração

en: Hero
pt: Herói

en: Headlines
pt: Titulos

en: Hidden
pt: Escondido

en: "Hidden on Device"
pt: "Oculto no dispositivo"

en: Horizontal & Vertical
pt: Horizontal e Vertical

en: Horizontal Center
pt: Centro horizontal/ Horizontal Center

en: Hover Style
pt: Estilo de suspensão

en: Icon/SVG
pt: Ícone/SVG

en: Icons
pt: Ícones

en: items selected
pt: itens selecionados

en: Idle
pt: Ocioso

en: Idle Tab
pt: Guia ociosa

en: Idle Thumb
pt: Polegar ocioso

en: In Animation
pt: Em Animação

en: Image
pt: Imagem

en: Image generation is taking too long, process aborted. Please try again later.
pt: A geração da imagem está demorando muito, processo abortado. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Images
pt: Imagens

en: Import
pt: Importar

en: Import Layer
pt: Importar Slider

en: Import Selected Layers
pt: Importar camadas selecionadas

en: Infinity
pt: Infinito

en: Initial State
pt: Estado Inicial

en: In Scene
pt: Na cena

en: Insert
pt: Inserir

en: Install Package
pt: Instalar Pacote

en: Install Template
pt: Instalar Modelo

en: Installed
pt: Instalado

en: Installed Successfully
pt: Instalado Com Sucesso

en: Installing
pt: Instalando

en: In
pt: Em

en: is not available
pt: não está disponível

en: Invisible
pt: Invisível

en: Inheriting Size Source and Target need to be different!
pt: O tamanho da fonte e do destino herdados precisam ser diferentes!

en: Keep
pt: Manter

en: Keep Current
pt: Manter o atual

en: Keep Preset Defaults
pt: Manter padrões predefinidos

en: Keep Custom Settings
pt: Manter configurações personalizadas

en: Keyframes
pt: Quadros-chave

en: Last Slide
pt: Atualizar Slide

en: Last Source
pt: Última fonte

en: Last Used
pt: Último Uso

en: Layer is locked in editor
pt: A camada está bloqueada no editor

en: Layer is unlocked in editor
pt: A camada está desbloqueada no editor

en: Layer is visible in editor
pt: A camada é visível no editor

en: Layer is hidden in editor
pt: A camada está oculta no editor

en: Layer Import
pt: Importação de camada

en: Layers
pt: Camadas

en: Layers Selected
pt: Camadas selecionadas

en: Layers in Scene
pt: Camadas na cena

en: Layout, Size, Position
pt: Layout, tamanho, posição

en: Leaving BG over Coming
pt: Deixando BG por vir

en: Save and Leave
pt: Salvar e sair

en: Stay on Page
pt: Permaneça na página

en: Leave without Saving
pt: Sair sem salvar

en: You are about leaving the Page...
pt: Você está prestes a sair da página...

en: Last
pt: Último

en: Last Slide Only
pt: Último slide apenas

en: Left
pt: Esquerda

en: Letter Spacing
pt: Espaçamento entre letras

en: Level
pt: Nível

en: Leaving Animation
pt: Saindo da animação

en: Go Light
pt: Vá com leveza

en: Distortion
pt: Distorção

en: Line
pt: Linha

en: Line Break After
pt: Quebra de linha após

en: Line Height
pt: Altura da linha

en: Last Scene
pt: Última cena

en: Load / Save Preset
pt: Carregar/Salvar predefinição

en: Loading Editor Resources
pt: Carregando recursos do editor

en: Loading Library Content
pt: Carregando conteúdo da biblioteca

en: Loading Library Element
pt: Carregando elemento da biblioteca

en: Loading Modules
pt: Carregando módulos

en: Loading Template Previews
pt: Carregando visualizações do modelo

en: Lock/Unlock
pt: Bloquear/Desbloquear

en: Loop Effects
pt: Efeitos de loop

en: Marker Name
pt: Nome do marcador

en: Marker State
pt: Estado do marcador

en: Marker Position
pt: Posição do marcador

en: Mask Shifting
pt: Mudança de máscara

en: Masking
pt: Máscara

en: Mask
pt: Máscara

en: Max
pt: Máx

en: Meta Handle too short or not set
pt: Meta Handle muito curto ou não definido

en: Meta Type not set
pt: Tipo de meta não definido

en: Meta with Handle exists already
pt: Meta com identificador já existe

en: Mirror Slide Direction
pt: Direção do deslizamento do espelho

en: Mirrored Direction
pt: Direção espelhada

en: Mirrored
pt: Espelhado

en: Migrate
pt: Migrar

en: Migrate V6
pt: Migrar V6

en: Module
pt: Módulo

en: Modules has been exported
pt: Os módulos foram exportados

en: Module could not be created
pt: Não foi possível criar o módulo

en: Modules
pt: Módulos

en: Mon
pt: Seg

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Motion
pt: Movimento

en: Motion & Effects
pt: Movimento e efeitos

en: Motion Path
pt: Trajetória do movimento

en: Motion Path Done
pt: Trajetória do movimento concluída

en: Move Layers to Parent
pt: Mover camadas para pai

en: Move Layers to Root
pt: Mover camadas para a raiz

en: Move Layers to Sibling
pt: Mover camadas para irmãos

en: Move to Parent
pt: Mover para o pai

en: Mouse Trap
pt: Ratoeira

en: Mouse Enter
pt: Entrada do Mouse

en: Mouse Leave
pt: Saída do Mouse

en: Multiple Elements Selected
pt: Vários elementos selecionados

en: Multiple Sources
pt: Várias fontes

en: Multipe Modules deleted
pt: Vários módulos excluídos

en: Multiple Targets
pt: Vários alvos

en: Multiple Layers
pt: Múltiplas Camadas

en: N/A
pt: N/D

en: Name
pt: Nome

en: New Path
pt: Novo Caminho

en: Add a new scene
pt: Adicionar uma nova cena

en: Unnamed Path
pt: Caminho sem nome

en: Max folder depth reached
pt: Profundidade máxima da pasta atingida

en: Navigation
pt: Navegação

en: Arrows
pt: Setas

en: Scrubber
pt: Esfregão

en: Tabs
pt: Abas

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: New Action
pt: Nova ação

en: New Folder
pt: Nova Pasta

en: New Slide
pt: Novo Slide

en: New Slider
pt: Novo Slider

en: Next Month
pt: Próximo Mês

en: Next Slide
pt: Próximo Slide

en: No
pt: Não

en: No Delays
pt: Sem atrasos

en: No Element Selected
pt: Nenhum elemento selecionado

en: No Items Found
pt: Nenhum item encontrado

en: No Keyframes
pt: Sem quadros-chave

en: No layers to import found here
pt: Não foram encontradas camadas para importar aqui

en: No library items were found that match the criteria.
pt: Não foram encontrados itens na biblioteca que correspondam aos critérios.

en: Library items not loaded. Please try again later or update the library.
pt: Itens da biblioteca não carregados. Por favor, tente novamente mais tarde ou atualize a biblioteca.

en: No License Key Entered
pt: Nenhuma chave de licença inserida

en: Select a layer to place the generated image.
pt: Selecione uma camada para colocar a imagem gerada.

en: No Scenes Found
pt: Nenhuma cena encontrada

en: Not Compatible
pt: Não compatível

en: Not In Scene
pt: Fora de cena

en: Not Installed
pt: Não instalado

en: Not Registered
pt: Não Registrado

en: Not Migrated
pt: Não migrado

en: Not enough Space between Frames. Shift or resize Frames first.
pt: Espaço insuficiente entre os quadros. Primeiro, desloque ou redimensione os quadros.

en: None
pt: Nenhum

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Further Filter(s)
pt: Filtro(s) adicional(is)

en: Out Animation
pt: Sair Animação

en: Original Source
pt: Fonte Original

en: Out
pt: Fora

en: Scene Out
pt: Cena fora

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: Opacity is 0%
pt: A opacidade é de 0%.

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Overlay Color
pt: Cor de Sobreposição

en: Overflow
pt: Sobrefluxo

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Path Name
pt: Nome do caminho

en: Package
pt: Pacote

en: Palette
pt: Paleta

en: Palette Not Renamed
pt: Paleta não renomeada

en: Paintbrush
pt: Pincel

en: Package Installed Successfully
pt: Pacote instalado com sucesso

en: Package Requirements
pt: Requisitos da embalagem

en: Pan Zoom Animation
pt: Animação Pan Zoom

en: Parent
pt: Pai

en: Parsing Sequence
pt: Sequência de análise

en: Paste
pt: Colar

en: Paste After Selected Elemnt
pt: Colar após o elemento selecionado

en: Paste Before Selected Element
pt: Colocar antes do elemento selecionado

en: Paste Inside Selected Element
pt: Colar dentro do elemento selecionado

en: Paste Right Here
pt: Cole aqui mesmo

en: Paste as Last Element
pt: Colocar como último elemento

en: Paste in Root
pt: Colar na raiz

en: Paste here content from Global Clipboard.
pt: Cole aqui o conteúdo da Área de Transferência Global.

en: Path Presets
pt: Predefinições de caminho

en: Path Rules
pt: Regras de caminho

en: Partial
pt: Parcial

en: Par. Wave
pt: Par. Onda

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending Migration
pt: Migração pendente

en: Per Page
pt: Por página

en: Performance Priority
pt: Prioridade de desempenho

en: Pick Icon
pt: Escolher ícone

en: Pick your Hero design
pt: Escolha o design do seu herói

en: Play Scene
pt: Cena de jogo

en: Trigger Out Animation
pt: Animação de disparo

en: Please change the image dimensions to start upscaling
pt: Altere as dimensões da imagem para iniciar o aumento de resolução.

en: Please choose an image to upscale
pt: Escolha uma imagem para aumentar a resolução

en: Please wait while the Addons are being activated
pt: Aguarde enquanto os complementos estão sendo ativados.

en: Please enter a prompt to generate an image.
pt: Digite um prompt para gerar uma imagem.

en: Position
pt: Posição

en: Preparing Template Installation
pt: Preparando a instalação do modelo

en: Precached
pt: Pré-armazenado

en: Precaching Google Fonts
pt: Pré-armazenamento em cache das fontes do Google

en: Preset
pt: Predefinição

en: Easily preview & assign animations
pt: Visualize e atribua animações facilmente

en: Manually configure keyframes
pt: Configurar manualmente os quadros-chave

en: Processing Video...
pt: Processando vídeo...

en: Progress
pt: Progresso

en: Preset with handle
pt: Pré-ajustado com alça

en: Prev Month
pt: Mês Ant

en: Preview
pt: Visualização

en: Preview From
pt: Pré-visualização de

en: Preview Reset
pt: Pré-visualização Redefinir

en: Publish
pt: Publicar

en: Published
pt: Publicado

en: Random
pt: Aleatório

en: Random Slide
pt: Deslize Aleatório

en: Rectangle
pt: Retângulo

en: Register License on this Website
pt: Registre a licença neste site

en: Register License to Update
pt: Registre a licença para atualizar

en: Register Plugin
pt: Registrar Plugin

en: Registering License
pt: Registro da licença

en: Registered License
pt: Licença registrada

en: Registered
pt: Registrado

en: Range Start
pt: Início do intervalo

en: Range End
pt: Fim do intervalo

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Background
pt: Remover Fundo

en: Removing Background
pt: Removendo o fundo

en: Remove Level
pt: Remover Nível

en: Remove Repeat
pt: Remover repetição

en: Remove from Module
pt: Remover do Módulo

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename Success
pt: Renomeação bem-sucedida

en: Renamed to
pt: Renomeado para

en: Repeat Amount
pt: Valor da repetição

en: Repeat Frames
pt: Repetir quadros

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Reset
pt: Redefinir

en: Restart Editor
pt: Reiniciar Editor

en: Reset & Exit
pt: Redefinir e sair

en: Reset to
pt: Redefinir para

en: Reset All Layers
pt: Redefinir todas as camadas

en: Reset Scene Layers
pt: Redefinir camadas da cena

en: Respect Margin Offsets
pt: Respeitar os desvios de margem

en: Responsivity
pt: Responsividade

en: Reveal
pt: Revelar

en: Revealer
pt: Revelador

en: Reverse Spiral
pt: Espiral reversa

en: Right
pt: Direita

en: Root
pt: Raiz

en: Run Bulk Edit
pt: Executar edição em massa

en: X Rotation
pt: Rotação X

en: Y Rotation
pt: Rotação Y

en: Z Rotation
pt: Z Rotação

en: Rows
pt: Linhas

en: S Cruve
pt: S Curva

en: Sat
pt: Sáb

en: Save
pt: Salvar

en: Save & Exit
pt: Salvar e sair

en: Save Global navigation settings, or reset to Original?
pt: Salvar as configurações globais de navegação ou redefinir para o original?

en: Save before Exit ?
pt: Salvar antes de sair?

en: Saved
pt: Salvo

en: Saving Datas..
pt: Salvando dados...

en: Scroll Video
pt: Vídeo de rolagem

en: Scale X
pt: Escala X

en: Scale Y
pt: Escala Y

en: Scene
pt: Cena

en: Scene Deleted
pt: Cena excluída

en: Scenes
pt: Cenas

en: Select some Modules or Folders to delete
pt: Selecione alguns módulos ou pastas para excluir

en: Select some Modules or Folders to export
pt: Selecione alguns módulos ou pastas para exportar

en: Select some Modules or Folders to group
pt: Selecione alguns módulos ou pastas para agrupar

en: Select a Scene before Transfer
pt: Selecione uma cena antes da transferência

en: Scene Name
pt: Nome da cena

en: Scene Frames transfered successfully
pt: Quadros de cena transferidos com sucesso

en: Scene Name Updated to
pt: Nome da cena atualizado para

en: Scene Settings
pt: Configuração da cena

en: Scene Layers
pt: Camadas de cena

en: Snow
pt: Neve

en: Scroll & Parallax
pt: Rolagem e Paralaxe

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search in
pt: Pesquisar em

en: Search Elements
pt: Pesquisar elemento

en: Select Audio
pt: Selecione Áudio

en: Selected
pt: Selecionados

en: Selected Bullet
pt: Bala selecionada

en: Selected Tab
pt: Selecionar Aba

en: Selected Thumb
pt: Miniatura selecionada

en: Select a Layer First
pt: Selecione primeiro uma camada

en: Select one or more Slides
pt: Selecione um ou mais slides

en: Select Background Image
pt: Selecionar Imagem de Fundo

en: Select Image
pt: Selecionar imagem

en: Select Template
pt: Selecione um Template

en: Select Video
pt: Selecionar vídeo

en: Selected Layers
pt: Camadas selecionadas

en: Select Slide To Continue
pt: Selecione Deslize para continuar

en: Select Slide(s) To Continue
pt: Selecione o(s) slide(s) para continuar

en: Speed
pt: Velocidade

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings saved
pt: Configurações salvas

en: Side Color (on first Animation)
pt: Cor lateral (na primeira animação)

en: Deleting this Scene will remove all its Layer animations and Action links.<br>Continue?
pt: A exclusão desta cena removerá todas as suas animações de camada e links de ação.<br>Deseja continuar?

en: No Reset
pt: Sem reinicialização

en: Simulate
pt: Simular

en: Simulate Event
pt: Simular evento

en: Shape
pt: Forma

en: Shapes
pt: Formas

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Show all items
pt: Mostrar todos os itens

en: Show/Hide
pt: Exibir/Ocultar

en: Size
pt: Tamanho

en: Skew X
pt: Inclinar X

en: Skew Y
pt: Inclinar em Y

en: Slicey
pt: Fatiador

en: Slides Order could not be saved
pt: Não foi possível salvar a ordem dos slides

en: Slide Based
pt: Slider Criado

en: Slider Revolution Is Now Updated
pt: O Slider Revolution foi atualizado

en: Slider Revolution Updated Not Available
pt: Slider Revolution atualizado não disponível

en: Slide Background
pt: Fundo do slide

en: Slide Direction Based
pt: Baseado na direção de deslizamento

en: SlideShow, Order &  Progress
pt: Apresentação de slides, pedido e progresso

en: Slide Index
pt: Índice de slides

en: Slides could not be created in Module
pt: Não foi possível criar slides no Módulo

en: Slider Revolution Elements
pt: Elementos do Slider Revolution

en: Slider Revolution JS Libraries
pt: Bibliotecas JS do Slider Revolution

en: Source
pt: Fonte

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Spiral
pt: Espiral

en: Split
pt: Dividir

en: SR7 Global Clipboard is not recognized.
pt: A área de transferência global SR7 não é reconhecida.

en: You’re already on the latest version. No new update is available at the moment. Please try again later.
pt: Você já está com a versão mais recente. Não há nenhuma atualização disponível no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Square
pt: Quadrado

en: Stacking Order
pt: Ordem de Empilhamento

en: Stage
pt: Etapa

en: Start
pt: Iniciar

en: Stroke Color
pt: Cor de Traçado

en: Stroke Width
pt: Largura do traço

en: Static Slide Only
pt: Apenas slide estático

en: Static Slide Above
pt: Slide estático acima

en: Static Slide Below
pt: Slide estático abaixo

en: Style
pt: Estilo

en: Quick Add
pt: Adição rápida

en: Successful
pt: Sucesso

en: Sun
pt: Dom

en: Target
pt: Alvo

en: Template
pt: Modelo

en: Editing Paths
pt: Editando caminhos

en: Template Installed Successfully
pt: Modelo instalado com sucesso

en: Templates Library
pt: Biblioteca de modelos [Templates Library]

en: Text
pt: Texto

en: Text Settings
pt: Configurações do Texto

en: Text Transform
pt: Transformação de texto

en: Text Decoration
pt: Decoração de texto

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Text Splitting
pt: Divisão de texto

en: Texts
pt: Textos

en: Tilt
pt: Inclinar

en: Title
pt: Título

en: The
pt: O

en: The generated image could not be saved to your Media Library.
pt: A imagem gerada não pôde ser salva na sua Biblioteca de Mídia.

en: This will delete all RevSlider 6 modules and Databases that were not migrated to RevSlider 7.<br> This action cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
pt: Isso excluirá todos os módulos e bancos de dados do RevSlider 6 que não foram migrados para o RevSlider 7.<br> Esta ação não pode ser desfeita. Tem certeza de que deseja continuar?

en: The new version is ready. Reload to enable all improvements and fixes.
pt: A nova versão está pronta. Recarregue para ativar todas as melhorias e correções.

en: The slide’s background layer cannot be deleted.
pt: A camada de fundo do slide não pode ser excluída.

en: The Cluster
pt: O Cluster

en: The generated image has been saved to your WordPress Media Library.
pt: A imagem gerada foi salva na sua Biblioteca de Mídia do WordPress.

en: The generated images have been saved to your WordPress Media Library.
pt: As imagens geradas foram salvas na sua Biblioteca de Mídia do WordPress.

en: The last slide cannot be deleted.
pt: O último slide não pode ser excluído.

en: There is no image on this slide to pick color from
pt: Não há imagem neste slide para selecionar a cor.

en: This will overwrite the Custom Preset with the current Settings
pt: Isso substituirá a predefinição personalizada pelas configurações atuais.

en: This will overwrite the Global Preset with the current Settings
pt: Isso substituirá a predefinição global pelas configurações atuais.

en: This will overwrite the Global Skin with the current Settings
pt: Isso substituirá a aparência global pelas configurações atuais.

en: Thu
pt: Qui

en: To
pt: Para

en: to Scene
pt: para Cena

en: Toggle
pt: Alternar

en: Toggle Slide
pt: Alternar slide

en: Toggle Scenes
pt: Alternar cenas

en: Too close! Move markers further apart.
pt: Muito perto! Afaste mais os marcadores.

en: Top
pt: Topo

en: Top Left
pt: Superior Esquerda

en: Top Right
pt: Superior Direito

en: Transition
pt: Transição

en: Transition Behavior
pt: Comportamento de transição

en: Transition Style
pt: Estilo Transição

en: Tue
pt: Ter

en: Typewriter
pt: Máquina de escrever

en: Type
pt: Tipo

en: Use "IN" Timeline
pt: Use a linha do tempo "IN"

en: Uniform Gaps
pt: Lacunas uniformes

en: Unlock AI
pt: Desbloqueie a IA

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Unsaved
pt: Não salvo

en: Update Addon
pt: Atualizar complemento

en: Update Available
pt: Atualização Disponível

en: Update Inline Scripts
pt: Atualizar scripts embutidos

en: Update Path
pt: Atualizar caminho

en: Update System
pt: Atualizar sistema

en: Updating Slider Revolution
pt: Atualizando o Slider Revolution

en: Update To Latest Version
pt: Atualização para a versão mais recente

en: Updates Available
pt: Atualizações disponíveis

en: Updating
pt: Atualizando

en: Updating Addons Library
pt: Atualizando a biblioteca de complementos

en: Updating Elements Library
pt: Atualizando a biblioteca de elementos

en: Uploading
pt: Enviando

en: Uploading Files
pt: Carregando arquivos

en: Uploading...
pt: Carregando...

en: Upscale
pt: Luxuoso

en: Upscaled image successfully added to your Media Library
pt: Imagem ampliada adicionada com sucesso à sua Biblioteca de Mídia

en: Use
pt: Usar

en: Use this Audio
pt: Use este áudio

en: Use Filters
pt: Usar filtros

en: Use Motion Filter
pt: Utilizar filtro de movimento

en: Use this Image
pt: Usar essa imagem

en: Use this Video
pt: Use este vídeo

en: Use Shadow Effect
pt: Usar efeito de sombra

en: Used By:
pt: Usado por:

en: User Interaction
pt: Interação do Usuário

en: Vertical Center
pt: Centro vertical

en: Video
pt: Vídeo

en: Videos
pt: Vídeos

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visible
pt: Visível

en: Visual Effects
pt: Efeitos visuais

en: Wave
pt: Onda

en: Wave Loop
pt: Loop de Ondas

en: We save your current data and connect to your Facebook Page
pt: Salvamos seus dados atuais e conectamos à sua página do Facebook.

en: Weight
pt: Peso

en: Wed
pt: Qua

en: May Be Edited
pt: Pode ser editado

en: WordPess Library
pt: Biblioteca WordPess

en: Wordpress Library
pt: Biblioteca do Wordpress

en: Wrapper Motion
pt: Movimento do invólucro

en: You can not insert elements deeper than 5 levels.
pt: Não é possível inserir elementos com mais de 5 níveis de profundidade.

en: You can not insert multiple places elements, please select max one Element before you paste.
pt: Não é possível inserir vários elementos de locais. Selecione no máximo um elemento antes de colar.

en: Your Modules
pt: Seus Módulos

en: Capitalize
pt: Capitalizar

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Lowercase
pt: Minúsculas

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Overline
pt: Sublinhado

en: Line Through
pt: Linha Através

en: Text Align Left
pt: Alinhar texto à esquerda

en: Text Align Center
pt: Alinhamento do texto Centralizar

en: Text Align Right
pt: Alinhar texto à direita

en: Move Column Left
pt: Mover coluna para a esquerda

en: Move Column Right
pt: Mover coluna para a direita

en: Group Layers
pt: Camadas de grupo

en: Ungroup Layers
pt: Desagrupar camadas

en: Delete Layer
pt: Excluir camada

en: Duplicate Layer
pt: Duplicar camada

en: Edit Content
pt: Editar Conteúdo

en: Change Media
pt: Alterar mídia

en: Add Element
pt: Adicionar Elemento

en: Add Before
pt: Adicionar antes

en: Add After
pt: Adicionar após

en: Column Width
pt: Largura da coluna

en: Margin
pt: Margem

en: Padding
pt: Preenchimento

en: Position X
pt: Posição X

en: Position Y
pt: Posição Y

en: Relative Position
pt: Posição relativa

en: Absolute Position
pt: Posição absoluta

en: Display Inline
pt: Exibir Inline

en: Display Block
pt: Bloco de Exibição

en: Content Align Top
pt: Alinhar conteúdo ao topo

en: Content Align Middle
pt: Alinhar conteúdo ao meio

en: Content Align Center
pt: Centro de alinhamento de conteúdo

en: Content Align Bottom
pt: Alinhar conteúdo na parte inferior

en: Top Center
pt: Centro superior

en: Middle Left
pt: Médio Esquerda

en: Middle Center
pt: Centro Médio

en: Middle Right
pt: Centro Direito

en: Bottom Center
pt: Inferior Centro

en: Move to Top Rows
pt: Ir para as linhas superiores

en: Move to Middle Rows
pt: Mude para as filas do meio

en: Move to Bottom Rows
pt: Mover para as linhas inferiores

en: Generate AI Image
pt: Gerar imagem de IA

en: Open SR Library
pt: Abrir biblioteca SR

en: SR Library
pt: Biblioteca SR

en: Edit Text Layer
pt: Editar camada de texto

en: Edit Page
pt: Editar Página

en: Show Live
pt: Mostrar ao vivo

en: Blank Page Creation Failed
pt: Falha na criação da página em branco

en: Blank Page Created Successfully
pt: Página em branco criada com sucesso

en: A new blank page has been created in your WordPress pages. You can now edit the page to customize it further or view it live on your website.
pt: Uma nova página em branco foi criada nas suas páginas do WordPress. Agora você pode editar a página para personalizá-la ainda mais ou visualizá-la ao vivo no seu site.

en: not in this Scene
pt: não nesta cena

en: Not in this Scene
pt: Não nesta cena

en: Device Visibility
pt: Visibilidade do dispositivo

en: Animation Visibility
pt: Visibilidade da animação

en: Editor Visibility
pt: Visibilidade do editor

en: Style Visibility
pt: Visibilidade do estilo

en: Environment
pt: Ambiente

en: Click "Generate" to Fix Mistakes
pt: Clique em “Gerar” para corrigir os erros

en: Click "Generate" to Improve Clarity
pt: Clique em “Gerar” para melhorar a clareza

en: Click "Generate" to Improve
pt: Clique em “Gerar” para melhorar

en: Click "Generate" to Expand
pt: Clique em “Gerar” para expandir

en: Click "Generate" to Shorten
pt: Clique em “Gerar” para encurtar

en: Click "Generate" to Change Tone
pt: Clique em “Gerar” para alterar o tom

en: Click "Generate" to Translate
pt: Clique em “Gerar” para traduzir

en: Press #AI# to continue editing, or #PLUS# to use as variant
pt: Pressione #AI# para continuar editando ou #PLUS# para usar como variante.

en: Wait for text generation to finish ...
pt: Aguarde até que a geração do texto seja concluída...

en: Fixing spelling & grammar...
pt: Corrigindo ortografia e gramática...

en: Improving text clarity...
pt: Melhorando a clareza do texto...

en: Expanding your text...
pt: Expandindo seu texto...

en: Shortening and refining...
pt: Encurtando e refinando...

en: Adjusting tone and style...
pt: Ajustando o tom e o estilo...

en: Adjusting and refining...
pt: Ajustando e refinando...

en: Translating your text...
pt: Traduzindo seu texto...

en: You currently have access to<br>these Slider Revolution features:
pt: Atualmente, você tem acesso a<br>estes recursos do Slider Revolution:

en: License Activated
pt: Licença Ativada

en: License Deregistered
pt: Licença cancelada

en: Invalid License Key
pt: Chave de licença inválida

en: No Key Entered
pt: Nenhuma chave inserida

en: Register this License Key
pt: Registe esta chave de licença

en: Register License to unlock
pt: Registre a licença para desbloquear

en: Wide Desktop
pt: Área de trabalho ampla

en: Desktop
pt: Área de Trabalho

en: Mobile
pt: Celular

en: Solid
pt: Sólido

en: Dotted
pt: Pontilhado

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Double
pt: Duplo

en: addon
pt: extensão

en: Categories & Tags
pt: Categorias & Tags

en: Center
pt: Centro

en: chars.
pt: caracteres.

en: clip
pt: clipe

en: color
pt: cor

en: Column
pt: Coluna

en: could not be installed.<br>The import process was canceled.
pt: Não foi possível instalar.<br>O processo de importação foi cancelado.

en: Cover
pt: Capa

en: Cycle
pt: Ciclo

en: deleted
pt: excluído

en: Add Palette
pt: Adicionar paleta

en: duplicated
pt: duplicado

en: Icon
pt: Ícone

en: Effects
pt: Efeitos

en: Font Icons
pt: Ícones de fonte

en: SVG Icons
pt: Ícones SVG

en: Embed
pt: Incorporar

en: exits already
pt: já saiu

en: Group
pt: Grupo

en: Horizontal Line
pt: Linha Horizontal

en: Inherit
pt: Herdar

en: Self
pt: Próprio

en: layer
pt: camada

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: Special Effects
pt: Efeitos especiais

en: One Pager
pt: Página única

en: lines
pt: linhas

en: mask
pt: máscara

en: Max. Allowed Package
pt: Pacote máximo permitido

en: Memory Limit
pt: Limite de Memória

en: minutes left
pt: minutos restantes

en: Next / Previous
pt: Próximo / Anterior

en: Object Library
pt: Atualizar Biblioteca de Objetos

en: of
pt: de

en: Optimize
pt: Otimizar

en: pan
pt: panela

en: Max. Post Size
pt: Tamanho Máximo do post

en: Recent
pt: Recente

en: Related
pt: Relacionado

en: Row
pt: Linha

en: Sample Link
pt: Link da Amostra

en: A sample text paragraph<br>for your content needs
pt: Um parágrafo de texto de exemplo<br>para suas necessidades de conteúdo

en: saved
pt: salvo

en: Scale
pt: Escala

en: seconds left
pt: segundos restantes

en: Select Font Family
pt: Selecione a tipográfica

en: ThemePunch Server
pt: Servidor ThemePunch

en: settings not saved yet
pt: configurações ainda não salvas

en: Single
pt: Individual

en: Spread
pt: Espalhar

en: Thumb
pt: Miniatura

en: Thumbs
pt: Miniaturas

en: to
pt: para

en: Upload folder writable
pt: Carregar pasta gravável

en: Upload Max Filesize
pt: Tamanho máximo de arquivo para upload

en: Vertical Line
pt: Linha Vertical

en: with current Settings
pt: com as configurações atuais

en: words
pt: palavras

en: Weather
pt: Previsão do Tempo

en: Zlib Library
pt: Biblioteca Zlib

en: Block Transitions (SFX)
pt: Transições de blocos (SFX)

en: Letter Transitions
pt: Transições de letras

en: Masked Transitions
pt: Transições mascaradas

en: Pop Ups
pt: Pop-ups

en: Random Transitions
pt: Transições aleatórias

en: Rotations
pt: Rotações

en: Simple Transitions
pt: Transições simples

en: Skew Transitions
pt: Transições inclinadas

en: Slide Transitions
pt: Transições de slides

en: Block
pt: Bloco

en: Letters
pt: Letras

en: Fly
pt: Voar

en: Letter
pt: Carta

en: Flip
pt: Virar

en: Masked
pt: Mascarado

en: Smooth
pt: Suave

en: Up
pt: Acima

en: Back
pt: Voltar

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: Short
pt: Curto

en: Long
pt: Longo

en: Skew
pt: Torcer

en: Chars.
pt: Caracteres.

en: Cube
pt: Cubo

en: Slide Flip
pt: Virar o slide

en: Dynamic Toss
pt: Lançamento Dinâmico

en: Stage Turn
pt: Virada de palco

en: Advanced
pt: Avançado

en: Grid
pt: Grade

en: Splits
pt: Divisões

en: Horizontal Slide
pt: Corrediça horizontal

en: Veertical Slide
pt: Corrediça vertical

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Simple
pt: Simples

en: Boxes
pt: Caixas

en: Circle Effects
pt: Efeitos circulares

en: Cross
pt: Atravessar /Cross

en: Single Parallax Effect
pt: Efeito Paralaxe Único

en: Double Parallax Effect
pt: Efeito de paralaxe duplo

en: Zoom Out & Slide In
pt: Diminuir e deslizar para dentro

en: Slide Out & Zoom In
pt: Deslizar para fora e ampliar

en: Zoom In
pt: Mais Zoom

en: Zoom Out
pt: Menos Zoom

en: Blur & Zoom
pt: Desfoque e zoom

en: Brightness Transformation
pt: Transformação de brilho

en: Mono Transformation
pt: Transformação Mono

en: Sephia Transformation
pt: Transformação Sephia

en: Dark In
pt: Escuro

en: Dark Out
pt: Escuro Fora

en: Light In
pt: Luz Entrando

en: Light Out
pt: Luz apagada

en: Boxes Effects
pt: Efeitos das caixas

en: Coming Slide
pt: Próximo slide

en: Coming & Leaving Slide
pt: Chegando e partindo Slide

en: Both + Fade In
pt: Ambos + Fade In

en: Both + Fade on & Out
pt: Ambos + Fade in e Fade out

en: Leaving Slide
pt: Saindo do slide

en: No Transition
pt: Sem Transição

en: Simple Fade
pt: Fade Simples

en: Zoom & Fade
pt: Zoom e Fade

en: Dark
pt: Escuro

en: Light
pt: Claro

en: Down
pt: Baixo

en: Tiny
pt: Minúsculo

en: Medium
pt: Médio

en: Strong
pt: Forte

en: Transparent
pt: Transparente

en: Alternate
pt: Alternar

en: A. Dark
pt: A. Escuro

en: Uniform
pt: Uniforme

en: Rows Horizontal Slide
pt: Linhas Deslizamento horizontal

en: Columns Horizontal Slide
pt: Colunas Deslizamento Horizontal

en: Columns Vertical Slide
pt: Colunas Deslizamento Vertical

en: Rows Vertical Slide
pt: Filas Deslizamento Vertical

en: Boxes Horizontal Slide
pt: Caixas com corrediças horizontais

en: Boxes Vertical Slide
pt: Caixas com corrediça vertical

en: Curtain Slots
pt: Ranhuras para cortinas

en: Rotated Slots
pt: Slots girados

en: 3D Effects
pt: efeitos 3D

en: Cut Effects
pt: Efeitos de corte

en: Pull Effects
pt: Efeitos de tração

en: Noise Effects
pt: Efeitos do ruído

en: Dream Effects
pt: Efeitos dos sonhos

en: Sliding Boxes
pt: Caixas deslizantes

en: Sliding & Zooming Boxes
pt: Caixas deslizantes e com zoom

en: Flying Boxes
pt: Caixas voadoras

en: Colored Block
pt: Bloco colorido

en: Uncover
pt: Descobrir

en: In Place
pt: No local

en: Flatter
pt: Mais liso

en: Floaty
pt: Flutuante

en: Fast
pt: Rápido

en: Soft
pt: Suave

en: Heavy
pt: Pesado

en: Sharp
pt: Afiado

en: Lightning
pt: Relâmpago

en: Orbit
pt: Órbita

en: No Loop
pt: Sem loop

en: Pulse
pt: Pulso

en: Wiggle Horizontal
pt: Oscilação horizontal

en: Fly In
pt: Voar em

en: Fly In Random
pt: Voar aleatoriamente

en: Glide
pt: Deslizar

en: Conceal
pt: Ocultar

en: Flip & Slide
pt: Virar e deslizar

en: Press Left
pt: Pressione Esquerda

en: Press Right
pt: Pressione à direita

en: Pop In
pt: Visite-nos

en: Split Reveal
pt: Divisão Revelada

en: Perspective
pt: Perspectiva

en: Pendulum
pt: Pêndulo

en: Spin
pt: Girar

en: Throw
pt: Lateral

en: Short Distance
pt: Curta distância

en: Long Distance
pt: Longa distância

en: Element Actions
pt: Ações dos elementos

en: Active Video in Slide
pt: Vídeo ativo no slide

en: Slide BG Video
pt: Slide BG Vídeo

en: Toggle Scene
pt: Alternar cena

en: Toggle Class
pt: Alternar classe

en: Click on
pt: Clique em

en: Simulate User Click
pt: Simular clique do usuário

en: Slide Actions
pt: Apelido do Slider

en: Go To Slide
pt: Ir para o Slide

en: Go To Previous Slide
pt: Ir para o slide anterior

en: Previous Slide
pt: Slide Anterior

en: Go To Next Slide
pt: Ir para o próximo slide

en: Pause Slide Playback
pt: Pausar reprodução do slide

en: Resume Slide Playback
pt: Retomar reprodução de slides

en: Toggle Playback
pt: Alternar reprodução

en: Simple Link
pt: Link Simples

en: Link Actions
pt: Ações

en: Menu Link
pt: Link do Menu

en: Call Back
pt: Responderemos

en: Call Back Function
pt: Função de chamada de volta

en: Below Module
pt: Módulo abaixo

en: Gyroscope
pt: Giroscópio

en: Gyroscope Permission
pt: Permissão do giroscópio

en: iOS Gyroscope
pt: Giroscópio iOS

en: iOS G. Permission
pt: iOS G. Permissão

en: iOS Gyroscope Permission
pt: permissão de giroscópio iOS

en: Scroll
pt: Rolagem

en: Scroll To
pt: Rolar Para

en: Scroll To ID
pt: Rolar para ID

en: Scroll Below
pt: Role para baixo

en: Scroll Below Module
pt: Role abaixo do módulo

en: Open Modal
pt: Abra o modal de texto

en: Close Modal
pt: Fechar Janela

en: Media
pt: Mídia

en: Play Media
pt: Reproduzir ficheiro

en: Run Script
pt: Executar script

en: Stop Media
pt: Pare a mídia

en: Toggle Media
pt: Alternar mídia

en: Toggle Mute Media
pt: Alternar mídia Mute

en: Full Screen
pt: Tela Cheia

en: Enter Fullscreen
pt: Entrar em tela cheia

en: Exit Fullscreen
pt: Sair de ecrã inteiro

en: Toggle Fullscreen
pt: Alternar para o modo tela cheia

en: Link Placeholder
pt: Espaço reservado para link

en: Alt-Click
pt: Alt-Clique

en: Alt-Drag
pt: Alt-Arrastar

en: Shift-Click
pt: Clique com a tecla Shift pressionada

en: Delete key
pt: Tecla Delete

en: Click/Drag
pt: Clique/Arraste

en: to add points
pt: para adicionar pontos

en: to get handles from corners
pt: para obter alças dos cantos

en: to select multiple points
pt: para selecionar vários pontos

en: to remove points
pt: para remover pontos

en: the path itself
pt: o próprio caminho

en: handles for fine-tuning curves
pt: alças para ajustar curvas

en: Saving your settings and finalizing adjustments
pt: Salvar suas configurações e finalizar os ajustes

en: German
pt: Alemão

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Chinese
pt: Chinês

en: No file sent.
pt: Arquivo Não Enviado.

en: Exceeded filesize limit.
pt: Tam. de Arquivo Excedido.

en: Import file not found
pt: Arquivo de importação não encontrado

en: slider_data.json does not exist in root of zip!
pt: O arquivo slider_data.json não existe na raiz do zip!

en: Please select the correct zip file, checksum failed!
pt: Selecione o arquivo zip correto, a verificação falhou!

en: Wrong export slider file format! Please make sure that the uploaded file is a zip file with a correct slider_data.json file.
pt: Formato de arquivo do controle deslizante de exportação incorreto! Certifique-se de que o arquivo enviado seja um arquivo zip com um arquivo slider_data.json correto.

en: Please register your Slider Revolution plugin to import premium templates
pt: Por favor, registre seu plugin Slider Revolution para importar modelos premium

en: Please register your Slider Revolution plugin to install addons used in template.
pt: Registre seu plugin Slider Revolution para instalar os complementos usados no modelo.

en: Unable to install addon(s) used in template.
pt: Não é possível instalar os complementos usados no modelo.

en: Unable to install addon used in template.
pt: Não é possível instalar o complemento usado no modelo.

en: Custom Action Title
pt: Título da ação personalizada

en: Click
pt: Clique

en: Enter
pt: Entrar

en: Leave
pt: Sair

en: Enter Link
pt: Digitar Link

en: Advanced Link Settings
pt: Configurações avançadas de link

en: JavaScript Listener
pt: Ouvinte JavaScript

en: #Enter Anchor ID
pt: #Digite o ID do âncora

en: Anchor #ID at URL
pt: Âncora #ID na URL

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Same Window
pt: Mesma Janela

en: New Window
pt: Nova Janela

en: Parent Window
pt: Janela dos pais

en: Top Window
pt: Janela superior

en: Rel Attribute
pt: Atributo rel

en: Follow
pt: Seguir

en: No Follow
pt: Seguir

en: CallBack
pt: Ligue de volta

en: Enter Javascript Commands
pt: Insira comandos Javascript

en: ID of Layer
pt: ID da camada

en: Target(s)
pt: Alvo(s)

en: Select Slide
pt: Selecionar slide

en: Target Scenes
pt: Cenas-alvo

en: Select Scene
pt: Selecionar cena

en: Select a Module
pt: Selecione um módulo

en: Timing
pt: Cronometragem

en: Next Delay
pt: Próximo atraso

en: Reset Child Timelines
pt: Redefinir cronogramas das crianças

en: ADDONS
pt: COMPLEMENTOS

en: Newest first
pt: Mais Recentes primeiro

en: A to Z
pt: A a Z

en: Z to A
pt: Z a A

en: Oldest first
pt: Mais antigos primeiro

en: All States
pt: Todos os Estados

en: Need Attention
pt: Precisa de atenção

en: Activated
pt: Ativado

en: Global Addons
pt: Complementos globais

en: Check for Updates
pt: Verificar Atualizações

en: Update All
pt: Atualizar Todos

en: Need Help?
pt: Precisa de ajuda?

en: Head over to the Slider Revolution Help Center for editor tours, videos, FAQs, and tutorials.
pt: Acesse a Central de Ajuda do Slider Revolution para obter tours pelo editor, vídeos, perguntas frequentes e tutoriais.

en: © Copyright & License Info
pt: © Informações sobre direitos autorais e licença

en: AI Image Background Removal
pt: Remoção de fundo de imagem com IA

en: Cost
pt: Custo

en: AI Image Generation
pt: Geração de imagens por IA

en: New Image
pt: Nova imagem

en: Upscale Image
pt: Imagem sofisticada

en: Describe the image you want to generate. Please do not include personal data, sensitive information, or identifiable individuals in prompts.
pt: Descreva a imagem que deseja gerar. Não inclua dados pessoais, informações confidenciais ou indivíduos identificáveis nas instruções.

en: Single Image
pt: Imagem única

en: 4 Images
pt: 4 Imagens

en: Engine
pt: Motor

en: FLUX 1 [schnell]
pt: FLUX 1 [rápido]

en: No Style (Raw Prompt)
pt: Sem estilo (prompt bruto)

en: Style Preset
pt: Predefinição de estilo

en: Photorealistic
pt: Fotorrealista

en: Cinematic
pt: Cinematográfico

en: 3D Render
pt: Renderização em 3D

en: Illustration (2D Art)
pt: Ilustração (Arte 2D)

en: Minimalist Flat
pt: Apartamento minimalista

en: Vintage / Film Grain
pt: Vintage / Grão de filme

en: No Style
pt: Sem Estilo

en: Aspect Ratio
pt: Proporção do Aspecto

en: Free
pt: Grátis

en: 1:1 (Square)
pt: 1:1 (Quadrado)

en: 3:2 (Landscape)
pt: 3:2 (Paisagem)

en: 4:3 (Landscape)
pt: 4:3 (Paisagem)

en: 16:9 (Landscape)
pt: 16:9 (Paisagem)

en: 3:4 (Portrait)
pt: 3:4 (Retrato)

en: 2:3 (Portrait)
pt: 2:3 (Retrato)

en: 9:6 (Landscape)
pt: 9:6 (Paisagem)

en: Match Selection Size
pt: Tamanho da seleção de correspondência

en: Seed
pt: Semente

en: Randomize Seed
pt: Semente aleatória

en: Quality
pt: Qualidade

en: Guidance
pt: Orientação

en: Inference Steps
pt: Etapas de inferência

en: Expansion
pt: Expansão

en: Acceleration
pt: Aceleração

en: High
pt: Alta

en: Image Format
pt: Formato da Imagem

en: Background Ideas
pt: Ideias de fundo

en: Apline Lake
pt: Lago Apline

en: Polar Landscape
pt: Paisagem Polar

en: Female Model
pt: Modelo feminina

en: Fashion Silouhette
pt: Silhueta da Moda

en: Mountain Climber
pt: Alpinista

en: 3D Cartoon Monster
pt: Monstro de desenho animado em 3D

en: Stylized 3D Characters
pt: Personagens 3D estilizados

en: Dreamcore Nature
pt: Natureza Dreamcore

en: Aerial Beach Photo
pt: Foto aérea da praia

en: Select an image for upscaling
pt: Selecione uma imagem para aumentar a resolução

en: Your AI Credit balance.Add AI Credits anytime through your member dashboard.
pt: Seu saldo de créditos AI. Adicione créditos AI a qualquer momento através do seu painel de controle de membro.

en: Click to add AI Credits in your member dashboard to continue using generative AI features.
pt: Clique para adicionar Créditos de IA no seu painel de controle de membro para continuar usando os recursos de IA generativa.

en: Click to register a SR7 license and start using generative AI features right away.
pt: Clique para registrar uma licença SR7 e começar a usar os recursos de IA generativa imediatamente.

en: Adapt Slide Content
pt: Adaptar o conteúdo do slide

en: Industry
pt: Indústria

en: Purpose
pt: Propósito

en: Instructions
pt: Instruções

en: Inspirational / Motivational
pt: Inspirador / Motivacional

en: Tone
pt: Tom

en: Professional / Formal
pt: Profissional / Formal

en: Casual / Conversational
pt: Informal / Conversacional

en: Friendly / Warm
pt: Amigável / Caloroso

en: Authoritative / Expert
pt: Autoritário / Especialista

en: Minimal / Straightforward
pt: Mínimo / Direto

en: Sales-Focused / Persuasive
pt: Focado em vendas / Persuasivo

en: Enter Language
pt: Digite o idioma

en: Translate
pt: Traduzir

en: AI Text Generation
pt: Geração de texto por IA

en: Avoid entering personal data (names, email addresses, etc.) when using the text editing feature.
pt: Evite inserir dados pessoais (nomes, endereços de e-mail, etc.) ao usar o recurso de edição de texto.

en: Fix Mistakes
pt: Corrigir erros

en: Expand
pt: Expandir

en: Shorten
pt: Encurtar

en: Change Tone
pt: Mudar tom

en: Improve Clarity
pt: Melhorar a clareza

en: Word Count Target
pt: Meta de contagem de palavras

en: Advanced Instructions
pt: Instruções avançadas

en: Generate 3 Options
pt: Gerar 3 opções

en: Click "Generate" for Suggestions
pt: Clique em "Gerar" para obter sugestões

en: Animation Targets
pt: Metas de animação

en: Repeats
pt: Repetições permitidas

en: Words
pt: Palavras

en: Lines
pt: Linhas

en: Add
pt: Adicionar

en: KeyFrames
pt: Quadros-chave

en: Timing and Flow
pt: Tempo e fluxo

en: Remove Frame
pt: Remover moldura

en: Split Delay
pt: Atraso de divisão

en: Total Spread
pt: Diferencial total

en: Reset Keyframe
pt: Redefinir quadro-chave

en: Incoming
pt: Recebido

en: Leaving
pt: Saindo

en: Quick Scene Setup
pt: Configuração rápida da cena

en: No Layers Selected
pt: Sem camadas selecionadas

en: Affected Layers
pt: Camadas afetadas

en: Play IN
pt: Jogar IN

en: Play OUT
pt: Jogar OUT

en: Custom Scene
pt: Cena personalizada

en: Add Scene
pt: Adicionar Cena

en: Frames Transfer
pt: Transferência de quadros

en: No Scene Selected
pt: Nenhuma cena selecionada

en: From Scene
pt: Da cena

en: Move Here
pt: Mover aqui

en: Copy Here
pt: Copie aqui

en: Transfer Children
pt: Transferência de crianças

en: Transfer Scene
pt: Cena de transferência

en: Module Settings
pt: Configurações do módulo

en: Block Offsets
pt: Desvios de bloco

en: Block Depth
pt: Profundidade do bloco

en: Override Module Layout
pt: Substituir layout do módulo

en: Full Width
pt: Largura completa

en: Full Height
pt: Altura total

en: Insert Module as Modal (Popup)
pt: Inserir módulo como modal (pop-up)

en: 1 Time Per Session
pt: 1 vez por sessão

en: Session (hours)
pt: Sessão (horas)

en: Pop Up after Time
pt: Apareça depois do tempo

en: After (ms)
pt: Depois (ms)

en: Pop Up at Scroll Position
pt: Apareça na Posição de Rolagem

en: Offset Based
pt: Baseado em compensação

en: Container Based
pt: Baseado em contêineres

en: Pop Up by Events
pt: Pop Up por Eventos

en: Listen to
pt: Ouça a

en: Sample
pt: Amostra

en: Pop Up on URL Hash
pt: Pop-up no hash da URL

en: Modals can also be triggered by Layer Actions. See more details in
pt: Os modais também podem ser acionados por Ações de Camada. Veja mais detalhes em

en: Modal Documentation
pt: Documentação modal

en: Module Wrapper IDs
pt: IDs do invólucro do módulo

en: Save Module Settings
pt: Salvar Configurações do Módulo

en: Linear Gradient
pt: Gradiente linear

en: Radial Gradient
pt: Gradiente radial

en: Reverse
pt: Reverso

en: Copyright & Licensing - Slider Revolution Library
pt: Copyright & licenciamento-Slider Revolution library

en: Templates
pt: Modelos

en: Objects
pt: Objetos

en: Terms of using Layer Group Objects from the Library
pt: Termos de uso de objetos de grupo de camadas da biblioteca

en: Templates from the Slider Revolution Library must only be used with a
pt: Os modelos da biblioteca Slider Revolution só devem ser usados com um

en: registered license key
pt: chave de licença registada

en: on that particular website.
pt: nesse site específico.

en: Media assets used in the respective templates, are licensed according to the here mentioned license terms (see list on the left).
pt: Os ativos de mídia usados nos respectivos modelos são licenciados de acordo com os termos de licença mencionados aqui (consulte a lista à esquerda).

en: Slider Revolution Add-Ons must only be used with a
pt: Os complementos do Slider Revolution só devem ser usados com um

en: Buy another License*
pt: Compre outra licença*

en: *One License Key / Purchase Code is required for each Website
pt: É necessária uma chave de licença/código de compra para cada site.

en: Terms of using JPG Images from the Library
pt: Termos de utilização de imagens JPG da biblioteca

en: The pictures are free for personal and even for commercial use.
pt: As fotos são gratuitas para uso pessoal e até para uso comercial.

en: You can modify, copy and distribute the photos. All without asking for permission or setting a link to the source. So, attribution is not required.
pt: Você pode modificar, copiar e distribuir as fotos. Tudo sem pedir permissão ou definir um link para a fonte. Portanto, a atribuição não é necessária.

en: The only restriction is that identifiable people may not appear in a bad light or in a way that they may find offensive, unless they give their consent.
pt: A única restrição é que as pessoas identificáveis podem não aparecer em uma luz ruim ou de forma que possam achar ofensivo, a menos que dêem o seu consentimento.

en: The CC0 license was released by the non-profit organization Creative Commons (CC). Get more information about Creative Commons images and the license on the official license page.
pt: A licença CC0 foi lançada pela organização sem fins lucrativos Creative Commons (CC). Obtenha mais informações sobre as imagens da Creative Commons e a licença na página de licença oficial.

en: Images from
pt: Imagens de

en: under the license
pt: a licença

en: Some images provided by Unsplash, licensed under the
pt: Algumas imagens fornecidas pela Unsplash, licenciadas sob a licença

en: Unsplash License
pt: Licença Unsplash

en: Terms of using PNG Objects from the Library
pt: Termos de uso de objetos PNG da biblioteca

en: PNG Objects from the Slider Revolution Library must only be used with a
pt: Os objetos PNG da biblioteca Slider Revolution só devem ser usados com um

en: Licenses via extended license and cooperation with author
pt: Licenças por meio de licença estendida e cooperação com o autor

en: If you need .psd files for objects, you can purchase it from the original author
pt: Se você precisar de arquivos. PSD para objetos, você pode comprá-lo a partir do autor original

en: here
pt: aqui

en: Terms of using HTML5 Videos from the Library
pt: Termos de uso de vídeos HTML5 da biblioteca

en: The videos are free for personal and even for commercial use.
pt: Os vídeos são gratuitos para uso pessoal e até mesmo para fins comerciais.

en: You can modify, copy and distribute the videos. All without asking for permission or setting a link to the source. So, attribution is not required.
pt: Você pode modificar, copiar e distribuir os vídeos. Tudo sem pedir permissão ou definir um link para a fonte. Portanto, a atribuição não é necessária.

en: Videos from
pt: Vídeos de

en: Terms of using SVG Objects from the Library
pt: Termos de uso de objetos SVG da biblioteca

en: Usage only allowed within Slider Revolution Plugin.
pt: Uso permitido apenas dentro do plugin Slider Revolution.

en: A variety of sizes and densities can be also downloaded from the
pt: Uma variedade de tamanhos e densidades também pode ser baixada do

en: git repository
pt: repositório git

en: Google Material Design Icons
pt: Ícones do projeto do material de Google

en: Terms of using ICON Objects from the Library
pt: Termos de uso de objetos ICON da biblioteca

en: Please check the listed license files for details about how you can use the "FontAwesome" and "Stroke 7 Icon" font sets for commercial projects, open source projects, or really just about whatever you want.
pt: Verifique os arquivos de licença listados para obter detalhes sobre como você pode usar os conjuntos de fontes "FontAwesome" e "Ícone Stroke 7" para projetos comerciais, projetos de código aberto ou realmente apenas sobre o que quiser.

en: Please respect all other icon fonts licenses for fonts not included directly into Slider Revolution
pt: Respeite todas as outras licenças de fontes de ícones para fontes não incluídas diretamente no Slider Revolution.

en: Further License Information
pt: Outras informações de licença

en: Font Awesome by @davegandy
pt: Font Awesome por @davegandy

en: Layer Group Objects from the Slider Revolution Library must only be used with a
pt: Os objetos do grupo de camadas da biblioteca Slider Revolution só devem ser usados com um

en: Media assets used in the respective Layer Group Objects, are licensed according to the here mentioned license terms (see list on the left).
pt: Os ativos de mídia usados nos respectivos objetos de grupo de camadas são licenciados de acordo com os termos de licença mencionados aqui (consulte a lista à esquerda).

en: ELEMENTS
pt: ELEMENTOS

en: Sort By Date (Newest First)
pt: Ordenar por data (mais recente primeiro)

en: Sort By Title (A to Z)
pt: Classificar por título (A a Z)

en: Sort By Title (Z to A)
pt: Classificar por título (Z a A)

en: Sort By Date (Oldest First)
pt: Ordenar por data (mais antigo primeiro)

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Small Preview
pt: Pequena pré-visualização

en: Large Preview
pt: Pré-visualização ampliada

en: Layer Accessibility Settings
pt: Configurações de acessibilidade da camada

en: Hide from Screen Readers
pt: Ocultar dos leitores de tela

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Semantic Role
pt: Função semântica

en: Unset
pt: Desativado

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Article
pt: Artigo

en: ARIA Label
pt: Rótulo ARIA

en: ARIA Labeled by
pt: Rótulo ARIA por

en: Triggers any PopUp
pt: Aciona qualquer PopUp

en: Module Accessibility Settings
pt: Configurações de acessibilidade do módulo

en: Layer Attributes
pt: Atributos da camada

en: HTML Class
pt: Classe HTML

en: Internal Class
pt: Classe interna

en: Tab Index
pt: Guia de Índice

en: Media Attributes
pt: Atributos da mídia

en: From Media Library
pt: Da Biblioteca de Mídia

en: Custom Alt
pt: Alt personalizado

en: Custom Title
pt: Título Personalizado

en: Wrapper Attributes
pt: Atributos do Wrapper

en: Wrapper HTML ID
pt: ID HTML do wrapper

en: Wrapper HTML Class
pt: Classe HTML Wrapper

en: Content Description
pt: Descrição do conteúdo

en: Audio Content
pt: Conteúdo de áudio

en: Preload
pt: Pré-Carregar

en: Meta Data
pt: Meta Dados

en: Controls
pt: Controles

en: On Interaction
pt: Sobre a interação

en: Every time
pt: Toda vez

en: 1st Time
pt: Primeira vez

en: Skip 1st Time
pt: Pular a primeira vez

en: Till
pt: Até

en: Default Volume
pt: Volume padrão

en: Skip Preload
pt: Pular pré-carga

en: PlayBack Settings
pt: Configurações de reprodução

en: Stop Other Media
pt: Interromper outras mídias

en: Pause Module Timer
pt: Pausar temporizador do módulo

en: Rewind on Slide Start
pt: Retroceder no início do slide

en: Restart on End (Loop)
pt: Reiniciar no final (Loop)

en: Next Slide When Ends
pt: Próximo slide Quando terminar

en: Keep when Slide Unfocused
pt: Manter quando o slide estiver desfocado

en: BG Image
pt: BG Imagem

en: Contain
pt: Conter

en: Force Canvas
pt: Forçar tela

en: Text Fill
pt: Preenchimento de texto

en: Content Behavior
pt: Comportamento do conteúdo

en: Force Mask
pt: Máscara de Força

en: Layout Behavior
pt: Comportamento do layout

en: Relative
pt: Relativa

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Inline Block
pt: Bloco em linha

en: Float
pt: Flutuante

en: Both
pt: Ambos

en: HTML Tag
pt: Tag HTML

en: &lt;p&gt;
pt: &lt; p &gt;

en: &lt;h1&gt;
pt: &lt; H1 &gt;

en: &lt;h2&gt;
pt: &lt; H2 &gt;

en: &lt;h3&gt;
pt: &lt; H3 &gt;

en: &lt;h4&gt;
pt: &lt; H4 &gt;

en: &lt;h5&gt;
pt: &lt; h5 &gt;

en: &lt;h6&gt;
pt: &lt; H6 &gt;

en: &lt;span&gt;
pt: exemplo: &lt;span&gt;Custom Message&lt;/span&gt;&lt;a href="#"&gt;Special Offer!&lt;/a&gt;&lt;a href="#"&gt;Buy this Theme!&lt;em class="tip hot"&gt;HOT&lt;i class="tip-arrow"&gt;&lt;/i&gt;&lt;/em&gt;&lt;/a&gt;

en: Groove
pt: Sulco

en: Ridge
pt: Relevo

en: Inset
pt: Interno

en: Outset
pt: Relevo

en: Box Shadow
pt: Sombra da caixa

en: Color Effect Modes
pt: Modos de efeito de cor

en: Blend
pt: Média

en: Base Transform & Display
pt: Transformação e exibição da base

en: Backdrop Blur
pt: Desfoque do fundo

en: iOS Sort Mode
pt: Modo de classificação do iOS

en: By Transform Z
pt: Por Transform Z

en: By Transform X
pt: Por Transform X

en: By Rotation
pt: Por rotação

en: By Perspective
pt: Por Perspectiva

en: Cursor Icon
pt: Ícone do cursor

en: Crosshair
pt: Mira

en: Pointer
pt: Ponteiro

en: Move
pt: Mover

en: Wait
pt: Aguarde

en: Help
pt: Ajuda

en: Zoom-in
pt: Aumentar Zoom

en: Zoom-out
pt: Menos Zoom

en: Disabled on Mobile
pt: Desativado no celular

en: Reset Style
pt: Redefinir Estilo

en: Text Hover Color
pt: Cor do Texto ao Passar o Mouse

en: Text Deco.
pt: Decoração de texto.

en: Keep Original Colors
pt: Manter as cores originais

en: Gradient Anim.
pt: Animação de gradiente.

en: scaleX
pt: escala X

en: scaleY
pt: escala Y

en: Animation Under Mask
pt: Animação sob máscara

en: Image Content
pt: Conteúdo da Imagem

en: Prefer Feed Image
pt: Imagem preferencial do feed

en: Container Line Height
pt: Altura da linha do contêiner

en: Content Overlay
pt: Sobreposição de conteúdo

en: Pattern
pt: Padrão

en: No Overlay
pt: Sem Sobreposição

en: Full Filled
pt: Totalmente preenchido

en: Dotted Small
pt: Pequenos pontos

en: Dotted Medium
pt: Meio pontilhado

en: Dotted Large
pt: Grande Pontilhado

en: Horizontal Small
pt: Pequeno Horizontal

en: Horizontal Medium
pt: Meio Horizontal

en: Horizontal Large
pt: Grande Horizontal

en: Vertical Small
pt: Pequeno Vertical

en: Vertical Medium
pt: Meio Vertical

en: Vertical Large
pt: Grande Vertical

en: Circles Small
pt: Círculos Pequenos

en: Circles Medium
pt: Círculos Médios

en: Pattern Size
pt: Tamanho do padrão

en: On Scroll
pt: Ao Rolar

en: Under Mask Animation
pt: Animação sob a máscara

en: Advanced Transforms
pt: Transformações avançadas

en: Filter Effects
pt: Efeitos de filtro

en: Offsets
pt: Deslocamentos

en: On Mouse Move
pt: Ao mover o mouse

en: Mouse Origin
pt: Origem do rato

en: Module Center
pt: Centro de Módulos

en: Entered Point
pt: Ponto de entrada

en: Bind to Slide BG 3D
pt: Ligar ao Slide BG 3D

en: Scroll Based Timeline
pt: Linha do tempo baseada em rolagem

en: Time Offset
pt: Desfasamento de tempo

en: Module Parallax Settings
pt: Configurações do módulo Parallax

en: Position & Size
pt: Posição & tamanho

en: Static Slide Placement
pt: Posicionamento estático do slide

en: Front
pt: Frente

en: Full Stage
pt: Estágio completo

en: Min/Max Width & Height
pt: Largura e Altura Mín/Máx

en: Resize Between Devices
pt: Redimensionar entre dispositivos

en: Size & Motion
pt: Tamanho e movimento

en: Set Layer Sizes
pt: Definir tamanhos de camada

en: From Desktop
pt: Do ambiente de trabalho

en: Incl. Children
pt: Incl. Crianças

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Color
pt: Cor

en: Container Structure
pt: Estrutura do contêiner

en: Break Down At
pt: Quebra em

en: Row Position
pt: Posição da linha

en: SVG Content
pt: Conteúdo SVG

en: SVG Style
pt: Estilo SVG

en: Line Wrap
pt: Quebra automática de linha

en: Content Width
pt: Largura do Conteúdo

en: Any Content Breaks
pt: Quaisquer interrupções no conteúdo

en: Only &lt;br&gt; tags
pt: Apenas tags &lt;br&gt;

en: Text Shadow
pt: Sombra de texto

en: Toggled Text
pt: Texto alternado

en: Video Content
pt: Conteúdo de Vídeo

en: YouTube ID
pt: ID do YouTube

en: Vimeo ID
pt: ID Vimeo

en: Fit
pt: Ajustar

en: 1.5x
pt: 1,5x

en: Video Poster
pt: Vídeo Poster

en: If Video Paused
pt: Se o vídeo estiver em pausa

en: Hide on Mobile
pt: Ocultar para dispositivos móveis

en: Keep on Mobile
pt: Continue no celular

en: Show/Hide Duration
pt: Mostrar/ocultar duração

en: Allow Full Screen
pt: Permitir Tela Cheia

en: Use Inline Mode
pt: Usar o modo inline

en: Start Media Muted
pt: Iniciar mídia sem som

en: Interaction & Controls
pt: Interação e controles

en: No Interaction (Frontend)
pt: Sem interação (front-end)

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Video Arguements
pt: Argumentos em vídeo

en: Wide Screen
pt: Tela ampla

en: Visible if Module Hovered
pt: Visível se o módulo estiver pairando

en: Always Visible on Carousel
pt: Sempre Visível no Carrossel

en: Show Global Layer
pt: Mostrar camada global

en: From Slide
pt: Da Lâmina

en: Till Slide
pt: Até Slide

en: Text Stroke
pt: Traçado do texto

en: Spikes
pt: Espigões

en: No Spike
pt: Sem pico

en: Top Spike
pt: Pico superior

en: Middle Spike
pt: Pico Médio

en: Bottom Spike
pt: Pico inferior

en: Two Spikes
pt: Dois picos

en: Three Spikes
pt: Três picos

en: Four Spikes
pt: Quatro picos

en: Five Spikes
pt: Cinco picos

en: Width
pt: Largura

en: Standard Module Embedding
pt: Incorporação do módulo padrão

en: To embed in the <b>pages and posts</b> editor, insert the shortcode:
pt: Para incorporar no editor de <b>páginas e publicações</b>, insira o código abreviado:

en: To add as a <b>modal</b> in the <b>pages and posts</b> editor insert the shortcode:
pt: Para adicionar como <b>modal</b> no editor de <b>páginas e publicações</b>, insira o código abreviado:

en: To add via widgets, drag the "Revolution Module" widget from the <b>widgets panel</b> to the desired sidebar.
pt: Para adicionar através de widgets, arraste o widget "Módulo Revolution" do <b>painel de widgets</b> para a barra lateral desejada.

en: Advanced Module Embedding
pt: Incorporação avançada de módulos

en: To add to theme HTML, use:
pt: Para adicionar ao HTML do tema, use:

en: To add only to the homepage, use:
pt: Para adicionar apenas à página inicial, use:

en: To add only to single pages, use:
pt: Para adicionar apenas a páginas individuais, use:

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: Breakpoints
pt: Pontos de Interrupção

en: Fonts
pt: Fontes

en: Optimization
pt: Otimização

en: System
pt: Sistema

en: Permissions & Language
pt: Permissões e idioma

en: Editing Permisson
pt: Permissão de edição

en: Author, Editor, Admin
pt: Autor, Editor, Admin

en: Editing Language
pt: Editar idioma

en: Share Slider Revolution Usage Analytics
pt: Compartilhar Slider Revolution Análise de uso

en: Load JS Libraries Globally
pt: Carregar bibliotecas JS globalmente

en: All Pages With SR
pt: Todas as páginas com SR

en: Pages to Load SR JS Libraries
pt: Páginas para carregar bibliotecas SR JS

en: Default Responsive Breakpoints
pt: Pontos de interrupção responsivos padrão

en: Wide Screen Breakpoint
pt: Ponto de interrupção em tela ampla

en: Desktop Breakpoint
pt: Ponto de interrupção do desktop

en: Notebook Breakpoint
pt: Ponto de interrupção do notebook

en: Tablet Breakpoint
pt: Ponto de quebra Tablet

en: Mobile Breakpoint
pt: Ponto de quebra em Móvel

en: Breakpoints Include Scrollbar Width
pt: Os pontos de interrupção incluem a largura da barra de rolagem

en: Module Optimization & Loading
pt: Otimização e carregamento de módulos

en: Smart Loading
pt: Carregamento inteligente

en: SR7 Data Load Method
pt: Método de carregamento de dados SR7

en: Preloading
pt: Pré-carregamento

en: On Demand Loading
pt: Carregamento sob demanda

en: SR7 Feeds Load Method
pt: Método de carregamento de feeds SR7

en: Force 1xDPR on Mobile
pt: Forçar 1xDPR no celular

en: Image Optimization
pt: Otimização de Imagem

en: On Save
pt: Ao salvar

en: On The Fly
pt: Em tempo real

en: Max Img. Scale Multiplier
pt: Multiplicador de escala máxima da imagem

en: Retina max Width
pt: Largura máxima da retina

en: Retina max Height
pt: Altura máxima da retina

en: Max Width
pt: Largura Máxima

en: Max Height
pt: Altura máxima

en: Font Loading and Caching
pt: Carregamento e armazenamento em cache de fontes

en: Load from Google
pt: Carregar do Google

en: Google Fonts Download
pt: Download de fontes do Google

en: Cache Fonts Locally
pt: Fontes de Cache Localmente

en: Disable, Load on Your Own
pt: Desativar, carregar por conta própria

en: Clear and Recache Fonts
pt: Fontes Clear e Recache

en: Update Font Cache
pt: Cache da fonte de atualização

en: Disable SR Font Awesome Library
pt: Desativar biblioteca SR Font Awesome

en: Disable Google Font Preconnects
pt: Desativar pré-conexões do Google Font

en: Optional Google Fonts loading URL
pt: URL opcional para carregamento de fontes do Google

en: Custom Fonts
pt: Fontes Personalizadas

en: Add Custom Font
pt: Adicionar Fonte Personalizada

en: Privacy & GDPR Settings
pt: Privacidade e configurações de GDPR

en: YouTube No-Cookie Mode
pt: Modo sem cookies do YouTube

en: Consent Management Plugin
pt: Plugin de gerenciamento de consentimento

en: ThemePunch Cookie
pt: Cookie ThemePunch

en: Borlabs Cookie
pt: Cookie Borlabs

en: Cookie Notice
pt: Aviso de Cookie

en: Cookie Yes
pt: Cookie Sim

en: GDPR Cookie Comp.
pt: Conformidade com o RGPD em relação aos cookies.

en: Real Cookie Banner
pt: Banner de biscoito real

en: Category
pt: Categoria

en: Functional
pt: Funcional

en: Preferences
pt: Preferências

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Caching & Database Tools
pt: Ferramentas de cache e banco de dados

en: Use Internal Caching
pt: Usar cache interno

en: Clear Internal Cache
pt: Limpar cache interno

en: Editor Guides
pt: Guias do editor

en: Template Editing Guide
pt: Guia de edição de modelos

en: Module Creation Guide
pt: Guia de criação do módulo

en: Save Global Settings
pt: Salvar configurações globais

en: Welcome to SR7
pt: Bem-vindo ao SR7

en: Let's do a quick walkthrough of the main editor sections.<br>Perfect for getting familiar with the interface and understanding how<br>everything fits together.
pt: Vamos fazer uma rápida apresentação das principais seções do editor.<br>Perfeito para se familiarizar com a interface e entender como<br>tudo se encaixa.

en: Start Tooltip Tour
pt: Iniciar tour pela dica de ferramenta

en: 2-3 minutes
pt: 2-3 minutos

en: Watch Video Tour
pt: Assista ao vídeo de apresentação

en: 5x ~3 minutes
pt: 5x ~3 minutos

en: Maybe Later
pt: Talvez mais tarde

en: Tour Cancelled
pt: Excursão cancelada

en: No worries — you can restart the tour anytime under Settings in the top-left corner of the editor.
pt: Não se preocupe — você pode reiniciar o tour a qualquer momento em Configurações, no canto superior esquerdo do editor.

en: Ok. Thanks
pt: Ok. Obrigado.

en: Plugin Dashboard Tour
pt: Visão geral do painel do plugin

en: Manage modules, access templates, configure global settings, and prepare your projects for creation.
pt: Gerencie módulos, acesse modelos, configure definições globais e prepare seus projetos para criação.

en: Introduction to SR7
pt: Introdução ao SR7

en: A guided tour of the editor’s<br>main tools and how<br>everything fits together.
pt: Uma visita guiada às principais ferramentas do editor<br>e como<br>tudo se encaixa.

en: Build your layout, place content, and style every part of your design.
pt: Crie seu layout, insira o conteúdo e defina o estilo de cada parte do seu design.

en: Bring your layers to life<br>with timelines, motion, and effects.
pt: Dê vida às suas camadas<br>com linhas do tempo, movimento e efeitos.

en: Action Mode & Scenes
pt: Modo de ação e cenas

en: Add clicks, links, and interactions to turn designs into experiences.
pt: Adicione cliques, links e interações para transformar designs em experiências.

en: AI Features
pt: Recursos de IA

en: SR7 AI image and text generation can transform any module in seconds.
pt: A geração de imagens e textos por IA do SR7 pode transformar qualquer módulo em segundos.

en: Configure your module’s overall setup  — title, layout, size, type, and global options like parallax, navigation, and addons.
pt: Configure as definições gerais do seu módulo — título, layout, tamanho, tipo e opções globais, como paralaxe, navegação e complementos.

en: Next
pt: Próximo

en: Add, duplicate, delete, and reorder slides. Manage slide-specific settings like thumbnails, timing, progress, and scheduling.
pt: Adicione, duplique, exclua e reordene slides. Gerencie configurações específicas dos slides, como miniaturas, tempo, progresso e programação.

en: Previous
pt: Anterior

en: Timeline
pt: Linha do Tempo

en: Enter animation mode to control how layers animate. Assign presets or fine-tune keyframes using Preset or Advanced Mode for detailed timing and motion control.
pt: Entre no modo de animação para controlar como as camadas são animadas. Atribua predefinições ou ajuste os quadros-chave usando o modo predefinido ou avançado para obter um controle detalhado do tempo e do movimento.

en: Browse, search, and reorder all layers in your slide. Perfect for managing nested groups, filtering elements, previewing scenes, and accessing bulk editing tools.
pt: Navegue, pesquise e reordene todas as camadas do seu slide. Perfeito para gerenciar grupos aninhados, filtrar elementos, visualizar cenas e acessar ferramentas de edição em massa.

en: Add Layer
pt: Adicionar camada

en: Insert new layers into your slide — text, images, buttons, shapes, media, icons, and navigation elements.
pt: Insira novas camadas em seu slide — texto, imagens, botões, formas, mídia, ícones e elementos de navegação.

en: Device Selector
pt: Seletor de dispositivo

en: Switch between and activate device breakpoints. Each breakpoint lets you customize elements specifically for that screen size.
pt: Alterne entre pontos de interrupção do dispositivo e ative-os. Cada ponto de interrupção permite personalizar elementos especificamente para esse tamanho de tela.

en: Publish, Preview & Save
pt: Publicar, visualizar e salvar

en: Save your work, preview the module in action, and access all embed options to publish it on your site.
pt: Salve seu trabalho, visualize o módulo em ação e acesse todas as opções de incorporação para publicá-lo em seu site.

en: Undo & Redo
pt: Desfazer e refazer

en: Quickly step backward or forward through your recent edits, making it easy to correct mistakes or revisit previous changes.
pt: Avance ou recue rapidamente pelas suas edições recentes, facilitando a correção de erros ou a revisão de alterações anteriores.

en: End Tour
pt: Finalizar Tour

en: How would you like to start your module
pt: Como você gostaria de iniciar seu módulo?

en: Start from Scratch
pt: Começar do zero

en: Build your Slider Revolution module entirely your way — begin with a blank canvas and full creative control.
pt: Crie seu módulo Slider Revolution inteiramente do seu jeito — comece com uma tela em branco e controle criativo total.

en: Quick Start Generator
pt: Gerador de início rápido

en: Select your module type, size, and layout to instantly generate a ready-to-edit foundation for your design.
pt: Selecione o tipo, tamanho e layout do seu módulo para gerar instantaneamente uma base pronta para edição para o seu design.

en: Use a Pre-built Template
pt: Use um modelo pré-criado

en: Choose from a curated library of professionally designed templates — each with polished layouts and sample content you can customize in minutes.
pt: Escolha entre uma biblioteca selecionada de modelos criados por profissionais — cada um com layouts refinados e conteúdo de exemplo que você pode personalizar em poucos minutos.

en: Generate your Module
pt: Gere seu Módulo

en: Dark & Light
pt: Escuro e claro

en: Bold & Fine Design
pt: Design arrojado e refinado

en: Bold Design
pt: Design arrojado

en: Fine Design
pt: Design requintado

en: Slide Animation
pt: Animação do Final

en: Fade Animation
pt: Animação de Fade

en: Zoom Animation
pt: Animação de zoom

en: Bullets & Arrows
pt: Balas e flechas

en: Auto Play
pt: Reprodução Automática

en: Screen Reader Support
pt: Suporte para leitores de tela

en: Enable ARIA Attributes
pt: Ativar atributos ARIA

en: Announce Slide Changes (ARIA-Live)
pt: Anunciar alterações no slide (ARIA-Live)

en: Navigation Elements
pt: Elementos de navegação

en: Pressed State
pt: Estado pressionado

en: Track
pt: Rastrear

en: Untrack
pt: Desativar rastreamento

en: Prev.
pt: Anterior

en: Bullet
pt: Pontos

en: Tab
pt: Aba

en: Browser Based
pt: Baseado em navegador

en: Device Based
pt: Baseado no dispositivo

en: Browser Behavior
pt: Comportamento do navegador

en: Observe Wrapper Container
pt: Observar Recipiente de Embalagem

en: Freeze on Blur
pt: Congelar em Blur

en: Use Deeplink Hash in URL
pt: Use Deeplink Hash na URL

en: Runtime and Output
pt: Tempo de execução e saída

en: Max Image DPR
pt: Imagem máxima DPR

en: Auto but Max x1
pt: Auto mas Max x1

en: Auto but Max x2
pt: Auto mas Max x2

en: Auto but Max x3
pt: Auto mas Max x3

en: Auto but Max x4
pt: Auto mas Max x4

en: Markup Output Filter
pt: Filtro de saída de marcação

en: By Compressing Output
pt: Comprimento de saída

en: By Echo Output
pt: Saída com repercussão

en: Internal Cache Usage
pt: Utilização da cache interna

en: Global Default
pt: Configuração Padrão

en: On
pt: Ativar

en: Off
pt: Desligado

en: Mobile Device Limitations
pt: Limitações dos dispositivos móveis

en: Disable Module on Mobile
pt: Desativar módulo no celular

en: Disable Pan Zoom Effects on Mobile
pt: Desativar efeitos de zoom panorâmico em dispositivos móveis

en: Infinity Scroll
pt: Rolagem Infinita

en: Justifiy
pt: Justificar

en: Respect Module Width
pt: Respeitar a largura do módulo

en: Stretch Slides
pt: Slides de estiramento

en: Snap to Selected Alignment
pt: Ajustar ao alinhamento selecionado

en: Align
pt: Alinhar

en: Layer Visibility
pt: Visibilidade da camada

en: Only if Slide in Focus
pt: Somente se o slide estiver em foco

en: Always on all Slide
pt: Sempre em todos os Slides

en: Set by Layer Visibility
pt: Definido por Visibilidade de Camadas

en: Max Visible Items
pt: Máximo de itens visíveis

en: Siblings Visibility
pt: Visibilidade dos irmãos

en: Slide Gaps
pt: Lacunas nas lâminas

en: Space Above
pt: Espaço acima

en: Space Below
pt: Espaço abaixo

en: Change Duration
pt: Alterar a duração

en: Overshoot Effect
pt: Efeito de ultrapassagem

en: Use Advanced Transitions
pt: Use transições avançadas

en: Sibling Effects
pt: Efeitos entre irmãos

en: Angle
pt: Ângulo

en: Lowest
pt: Menor

en: Distance Based
pt: Baseado na distância

en: Rotation Effects
pt: Efeitos de rotação

en: Highest
pt: Maior

en: Scale Effects
pt: Efeitos de escala

en: Use Scale Offset
pt: Usar deslocamento da escala

en: Basic
pt: Básico

en: Responsive Behavior
pt: Comportamento responsivo

en: Fixed Breakpoint Heights
pt: Alturas fixas dos pontos de interrupção

en: Keep Aspect Ratio
pt: Manter a proporção

en: Layer Upscaling
pt: Aumento de resolução de camadas

en: Keep Content Flow Width
pt: Manter a largura do fluxo de conteúdo

en: Ignore Mobile Height Changes
pt: Ignorar mudanças de altura móvel

en: Size Limitations
pt: Limitações de tamanho

en: Decrease Module Height
pt: Diminua a altura do módulo

en: #topbar,.content,5px
pt: #barra superior, conteúdo, 5 px

en: Min/Max Limitations
pt: Limitações mínimas/máximas

en: Max. Width
pt: Largura máxima

en: Min. Height
pt: Altura min

en: Max. Height
pt: Altura máxima

en: Content Flow Container
pt: Contêiner de fluxo de conteúdo

en: HTML Settings
pt: Configurações de HTML

en: Module ID
pt: ID do Módulo

en: Module Class
pt: Classe do Módulo

en: Wrapper Class
pt: Classe do invólucro

en: Allow Layer Selection
pt: Permitir seleção de camada

en: Module Spacing
pt: Espaçamento entre módulos

en: Module Position
pt: Posição do Módulo

en: Fixed on Top
pt: Fixo no topo

en: (i.e. for Menu)
pt: (ou seja, para Menu)

en: Force to Show
pt: Força para mostrar

en: 3D Perspective
pt: Perspectiva 3D

en: Isometric (All Layers)
pt: Isométrico (Todas as camadas)

en: Projection
pt: Projeção

en: Perspective (All Layers)
pt: Perspectiva (Todas as camadas)

en: Perspective (Per Layer)
pt: Perspectiva (por camada)

en: Layer Scaling Between Devices
pt: Escalonamento de camadas entre dispositivos

en: Modal Settings
pt: Configurações de Video

en: Page Scroll Allowed
pt: Rolagem da página permitida

en: Toggled Body Class
pt: Classe de corpo alternada

en: Style and Position
pt: Estilo e posição

en: Pop Up Speed
pt: Velocidade de abertura

en: Underlay
pt: Base

en: Modal Underlay Color
pt: Cor da base modal

en: Embeding
pt: Incorporar

en: Mouse Wheel
pt: Roda do mouse

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Touch
pt: Eventos de toque

en: Preview Image Width
pt: Imagem de Preview

en: Preview Image Height
pt: Imagem de Preview

en: Available Controls
pt: Controles disponíveis

en: off
pt: desligado

en: Wheel Scroll
pt: Roda de rolagem

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Infinite
pt: Infinito

en: Sequential
pt: Sequencial

en: Scroll Overflow Target
pt: Destino do excesso de rolagem

en: Window
pt: Janela

en: Body
pt: Corpo

en: Normal Direction
pt: Direção normal

en: Required Min. Module Visibilty
pt: Visibilidade mínima exigida do módulo

en: Call Delay
pt: Atraso na chamada

en: Snap Treshold
pt: Limite de clique

en: Active Keys
pt: Chaves ativas

en: Left & Right Arrows
pt: Setas para a esquerda e para a direita

en: Up & Down Arrows
pt: Setas para cima e para baixo

en: Swipe to navigate on Mobile
pt: Deslize para navegar no celular

en: Swipe to navigate on Desktop
pt: Deslize para navegar na área de trabalho

en: Carousel Swipe on Mobile
pt: Carrossel deslizante no celular

en: Carousel Swipe on Desktop
pt: Deslize o carrossel no ambiente de trabalho

en: Block Vertical Drag from Scroll
pt: Bloquear arrastar vertical da rolagem

en: Touch Sensitivity (Fingers)
pt: Sensibilidade ao toque (dedos)

en: Skin & Style
pt: Pele e estilo

en: View
pt: Ver

en: Skin Editor
pt: Editor de aparência

en: Choose Skin
pt: Escolher Skin

en: Pick a Skin
pt: Escolha uma skin

en: Arrow Skin Type
pt: Tipo de pele Arrow

en: New Skin Preset
pt: Nova predefinição de pele

en: Left Arrow
pt: Seta Esquerda

en: Right Arrow
pt: Seta Direita

en: Pick an Animation
pt: Escolha uma animação

en: From Left
pt: Da Esquerda

en: From Right
pt: Da Direita

en: From Up
pt: De cima

en: From Bottom
pt: De Baixo

en: Animation Speed
pt: Velocidade da animação

en: Delay to Show
pt: Atraso para aparecer

en: RTL Direction
pt: Organizar Direção

en: Keep Visible
pt: Mantenha-se visível

en: Delay to Hide
pt: Atraso para ocultar

en: New Skin
pt: Nova Pele

en: Selectors
pt: Seletores

en: Markup
pt: Marcação

en: Meta Handle
pt: Manipulador de Meta

en: Based On
pt: Baseado em

en: Bullet Skin Type
pt: Tipo de pele bala

en: Gaps
pt: Lacunas

en: In / Out Animation
pt: Animação de entrada/saída

en: Style Skin
pt: Estilo Skin

en: Tabs Skin Type
pt: Guia Tipo de pele

en: Slide Change on Release
pt: Mudança de slide ao soltar

en: Items
pt: Itens

en: Visible Amount
pt: Valor visível

en: Inner
pt: Interior

en: Outer
pt: Externo

en: Height
pt: Altura

en: Handle Arrows
pt: Setas de manuseio

en: Handle Settings
pt: Configurações do manípulo

en: Hover Scale
pt: Escala ao passar o mouse

en: Thumb Offset
pt: Deslocamento do polegar

en: Thumb Scale
pt: Balança de polegar

en: Handle Scale
pt: Balança de mão

en: Show Progress
pt: Mostrar progresso

en: Min. Size
pt: Tamanho mínimo

en: Offset X
pt: Deslocamento X

en: Default Width
pt: Largura Padrão

en: Default Height
pt: Altura Padrão

en: Legacy
pt: Legado

en: Responsivness
pt: Capacidade de resposta

en: Custom Multilevel
pt: Multinível personalizado

en: Min Width
pt: Largura mínima

en: Wide Wrapper
pt: Envolvente Larga

en: thumbs Skin Type
pt: polegares Tipo de pele

en: Custom CSS
pt: CSS Personalizado

en: Custom Javascript
pt: Javascript Personalizado

en: Methods
pt: Métodos

en: Events
pt: Eventos

en: Examples
pt: Exemplos

en: Parallax Effect
pt: Efeito de Parallax

en: INTERACTIVITY
pt: INTERATIVIDADE

en: On Mouse
pt: No mouse

en: On Carousel Drag
pt: No Carrossel Arrastar

en: Same as Carousel
pt: Igual ao Carrossel

en: Effect on Axis
pt: Efeito no eixo

en: Oposite of Carousel
pt: O oposto de Carrossel

en: Both Axis
pt: Ambos os eixos

en: Carousel Axis Multiplication
pt: Multiplicação do eixo do carrossel

en: Opposite Axis Multiplication
pt: Multiplicação por eixos opostos

en: 3D Effect
pt: Efeito 3D

en: Tween Speed
pt: Velocidade intermediária

en: Crop Fix (z)
pt: Correção de colheita (z)

en: 3D Effect Depth
pt: profundidade do efeito 3D

en: Disable on Mobile Devices
pt: Desativar em dispositivos móveis

en: Active
pt: Ativo

en: Timeline Animation Speed
pt: Velocidade da animação da linha do tempo

en: Hold Module in View
pt: Manter módulo em exibição

en: Hold From
pt: Aguarde

en: Hold Until
pt: Manter até

en: Vertical Align
pt: Alinhamento Vertical

en: Travel
pt: Viagem

en: Traditional
pt: Tradicional

en: Advanced
pt: Avançado

en: SlideShow
pt: Slideshow

en: Progress Bar
pt: Barra de progresso

en: Duration & Init
pt: Duração e Init

en: Auto Progress
pt: Progresso automático

en: Loop Amount
pt: Quantidade de loop

en: Stop at Slide (after Loops)
pt: Pare no Slide (depois dos Loops)

en: Pause on Hover
pt: Pausa no Foco

en: Show Progress of
pt: Mostrar progresso de

en: Focused Slide
pt: Slide focado

en: Full Module
pt: Módulo completo

en: Progress "Bar" Type
pt: Tipo "Barra" de progresso

en: Horizontal Bar
pt: Barra Horizontal

en: Vertical Bar
pt: Barra Vertical

en: Clock Wise Circle
pt: Círculo no sentido horário

en: Counter Clock Wise Circle
pt: Círculo no sentido anti-horário

en: Gap Size
pt: Tamanho da Lacuna

en: Progress Bar Gaps
pt: Lacunas na barra de progresso

en: Gap Color
pt: Cor da Lacuna

en: Strength
pt: Força

en: Radius
pt: Raio

en: Progress Bar ’Time Done’ Color
pt: Barra de progresso “Tempo decorrido” Cor

en: Progress Bar ’Time Left Color
pt: Barra de progresso “Tempo restante Cor

en: Preview in Editor
pt: Visualizar no Editor

en: Default Slide Duration
pt: Apagar Slider

en: Order
pt: Pedido

en: Alternative 1st Slide
pt: Primeiro Slide Alternativo

en: Shuffle Order on Load
pt: Ordem aleatória ao carregar

en: Initialisation & Delay
pt: Inicialização e atraso

en: After DOM Loaded
pt: Após o DOM carregado

en: Viewport Threshold (+/-)
pt: Limite da janela de visualização (+/-)

en: Wait for API Call
pt: Aguarde a chamada da API

en: Custom Gallery
pt: Galeria customizada

en: Website Content Sources
pt: Fontes do conteúdo do site

en: Dynamic Social Content
pt: Conteúdo social dinâmico

en: FaceBook
pt: Facebook

en: Enter Token or
pt: Insira o token ou

en: Connect Here
pt: Conecte-se aqui

en: Connected With
pt: Conectado com

en: Amount of Slides
pt: Quantidade de Slides

en: Cache (sec).
pt: Cache (segundos).

en: Facebook Source
pt: Fonte: Facebook

en: Page Id
pt: ID da página

en: Stream Source
pt: Fonte do fluxo

en: Album
pt: Álbum

en: TimeLine
pt: Linha do Tempo

en: Flickr Api Key <a noopener class="sr--link--inner-text"  href="https://weblizar.com/get-flickr-api-key/" target="_blank">(Where to get)</a>
pt: Chave API do Flickr <a noopener class="sr--link--inner-text"  href="https://weblizar.com/get-flickr-api-key/" target="_blank">(onde obter)</a>

en: Max Slides
pt: N. Slides

en: Flickr Source
pt: Fonte Flickr

en: User Public Photos
pt: Publicar Post

en: Certain Album from User
pt: Álbum específico do usuário

en: From Gallery
pt: Da Galeria

en: From Groups
pt: De Grupos

en: User URL
pt: URL do utilizador

en: Group URL
pt: URL do grupo

en: Gallery URL
pt: Flickr Galeria Url

en: Specific
pt: Específico

en: Current
pt: Atual

en: Specific Posts
pt: Posts Específicos

en: Post Selection
pt: Seleção de Post

en: Post Types
pt: Tipos de Post

en: Categories & Taxonomies
pt: Categorias e taxonomias

en: Fetch By
pt: Buscar vídeo

en: All Posts
pt: Todos os posts

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: Post ID
pt: ID do Post

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Date
pt: Data

en: Author
pt: Autor

en: Modified Date
pt: Data de Alteração

en: Number of Comments
pt: Número de comentários

en: Unsorted
pt: Desordenado

en: Custom Order
pt: Ordem Personalizada

en: Descending
pt: Descendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Limits
pt: Limites

en: Max. Posts
pt: Máximo de publicações

en: Excerpt Len.
pt: Trecho de Len.

en: Vimeo Source
pt: Fonte Vimeo

en: User
pt: Usuário

en: Showcase
pt: Mostruário

en: Channel
pt: Canal

en: User Name
pt: Nome de Usuário

en: Group Name
pt: Nome do Grupo

en: Channel Name
pt: Nome do Canal

en: Woo Types
pt: Tipos de Woo

en: Products
pt: Produtos

en: Product Variations
pt: Variações do Produto

en: Woo Products
pt: Produtos WooCommerce

en: Max. Products
pt: Máx. Produtos

en: Price From
pt: Preço de

en: Price To
pt: Preço até

en: Sales Price From
pt: Preço de venda a partir de

en: Sales Price To
pt: Preço de venda para

en: In Stock Only
pt: Somente em estoque

en: Featured Only
pt: Apenas Em Destaque

en: Regular Price
pt: Preço Normal

en: Sale Price
pt: Preço de Venda

en: Number Of Sales
pt: Número de Vendas

en: Stock Quantity
pt: Quantidade em Estoque

en: YouTube Api Key <a class="sr--link--inner-text"  href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start" noopener target="_blank">(Where to get)</a>
pt: Chave API do YouTube <a class="sr--link--inner-text"  href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start" noopener target="_blank">(onde obter)</a>

en: YouTube Source
pt: Fonte do YouTube

en: Channel Id
pt: ID do canal

en: PlayList
pt: Lista de reprodução

en: Module Style
pt: Estilo de Módulo

en: Loading Spinner
pt: Rotador de carregamento

en: Module Background
pt: Módulo de fundo

en: Module Shadow Effect
pt: Efeito de sombra do módulo

en: Shadow
pt: Sombra

en: No Shadow
pt: Sem Sombra

en: Type 1
pt: Tipo 1

en: Type 2
pt: Tipo 2

en: Type 3
pt: Tipo 3

en: Type 4
pt: Tipo 4

en: Type 5
pt: Tipo 5

en: Preloader Animation
pt: Animação do pré-carregador

en: Preloader Type
pt: Tipo de pré-carregador

en: No Preloader
pt: Sem pré-carregador

en: Type 6
pt: Tipo 6

en: Type 7
pt: Tipo 7

en: Type 8
pt: Tipo 8

en: Type 9
pt: Tipo 9

en: Type 10
pt: Tipo 10

en: Type 11
pt: Tipo 11

en: Type 12
pt: Tipo 12

en: Type 13
pt: Tipo 13

en: Type 14
pt: Tipo 14

en: Type 15
pt: Tipo 15

en: Type 16
pt: Tipo 16

en: Select Module
pt: Selecionar Módulo

en: Static Slide Settings
pt: Configurações de Slide Estático

en: Overflow Visible
pt: Transbordamento visível

en: Static Slide Position
pt: Posição estática do slide

en: Above All Slides
pt: Acima de tudo Slides

en: Behind All Slides
pt: Por trás de todos os slides

en: Static Slide Behavior (Editor)
pt: Comportamento estático do slide (Editor)

en: Visibility in Editor
pt: Visibilidade no Editor

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Scheduling
pt: Agenda

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Admin Thumbnail
pt: Miniatura do administrador

en: Navigation Thumbnail
pt: Miniatura de navegação

en: Media Dimension
pt: Dimensão da mídia

en: Based on Slider Settings
pt: Com base nas configurações do controle deslizante

en: Original Media Size
pt: Tamanho original da mídia

en: Slide Duration
pt: Duração do slide

en: Pause Module
pt: Módulo Pausa

en: Hide from Navigation
pt: Ocultar da navegação

en: Hide After "n" Loops
pt: Ocultar após “n” loops

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Schedule
pt: Cronograma

en: Description
pt: Descrição

en: Slide Description
pt: Descrição do Slide

en: Add Parameters
pt: Adicionar parâmetros

en: ARIA Attributes
pt: Atributos ARIA

en: Visible if Focused
pt: Visível se focado

en: Region
pt: Região

en: Role Description
pt: Descrição

en: Label
pt: Rótulo

en: Live Announcement Text
pt: Texto do anúncio ao vivo

en: TEMPLATES
pt: MODELOS

en: Check For New Templates
pt: Verificar se há novos modelos

en: Slider Module
pt: Módulo Slider

en: Slider Alias
pt: Alias do Slider

en: Slider Shortcode
pt: Shortcode do Slider

en: Yes
pt: Sim

en: Offset (px)
pt: Fora da Tela (px)

en: Container Selector
pt: Selector Container

en: Listen to Event
pt: Ouvir o evento

en: Sample Listener
pt: Exemplo de ouvinte

en: Sample Hash URL
pt: Exemplo de URL hash

en: Block Offset
pt: Deslocamento do bloco

en: Module Wrapper ID
pt: ID do invólucro do módulo

en: Module Info
pt: Informações sobre o módulo

en: Slider Revolution 7
pt: Revolução do Slider 7

en: Relating on Pop Up after Time and Scroll Position
pt: Relacionando-se com Pop Up após Tempo e Posição de Rolagem

en: i.e.:
pt: ou seja:

en: Additional CSS class(es)
pt: Classe(s) CSS adicional(is)

en: No Module Selected
pt: Nenhum módulo selecionado

en: Module Not Found
pt: Módulo não encontrado

en: Premium Template
pt: Modelo Premium

en: Register License to Unlock
pt: Registre a licença para desbloquear

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Pre Page
pt: Página anterior

en: z-Index
pt: indice z

en: Usage
pt: Utilização

en: Module Id
pt: ID do módulo

en: Slider Revolution 6 (Legacy)
pt: Slider Revolution 6 (Legado)

en: Please activate your Slider Revolution plugin to download templates
pt: Ative o plugin Slider Revolution para baixar os modelos.

en: Can't write into the uploads folder of WordPress, please change permissions and try again!
pt: Não é possível escrever na pasta de carregamentos do WordPress, altere as permissões e tente novamente!

en: Can't connect to the ThemePunch servers, please check your webserver settings
pt: Não é possível conectar-se aos servidores ThemePunch. Verifique as configurações do seu servidor web.

en: Can't write the file into the uploads folder of WordPress, please change permissions and try again!
pt: Não é possível gravar o arquivo na pasta de carregamentos do WordPress, altere as permissões e tente novamente!

en: Template could not be found / license key is invalid
pt: Não foi possível encontrar o modelo / a chave de licença é inválida

en: Displays a Slider Revolution Module on the page
pt: Exibe um módulo de revolução deslizante na página

en: No Sliders found, Please create a Slider first
pt: Nenhum Slider encontrado, primeiro crie um Slider

en: Choose Slider
pt: Escolha o Slider

en: Home Page Only
pt: Somente Página Inicial

en: Pages (example: 2,10):
pt: Páginas: (exemplo: 2,10)

en: Bad Request
pt: Pedido ruim

en: Slider Revolution - Overview
pt: Revolução dos cursores - Visão geral

en: Plugin Dashboard
pt: Painel do plugin

en: <div id="revslider_manual_link">Getting Started</div>
pt: <div id="revslider_manual_link">Como Começar</div>

en: <div id="revslider_helpcenter_link">Help Center</div>
pt: <div id="revslider_helpcenter_link">Centro de Ajuda</div>

en: <div id="revslider_templates_link">Templates</div>
pt: <div id="revslider_templates_link">Modelos</div>

en: Go Premium
pt: Vá de Premium

en: There is a new version (<a href="https://www.sliderrevolution.com/documentation/changelog/?utm_source=admin&utm_medium=wpplugins&utm_campaign=srusers&utm_content=updateinfo#
pt: Há uma nova versão (<a href="https://www.sliderrevolution.com/documentation/changelog/?utm_source=admin&utm_medium=wpplugins&utm_campaign=srusers&utm_content=updateinfo#

en: <h2>In case you’re using Google Web Fonts (default) or playing videos or sounds via YouTube or Vimeo in Slider Revolution we recommend to add the corresponding text phrase to your privacy police:</h2>
    		<h3>YouTube</h3> <p>Our website uses plugins from YouTube, which is operated by Google. The operator of the pages is YouTube LLC, 901 Cherry Ave., San Bruno, CA 94066, USA.</p> <p>If you visit one of our pages featuring a YouTube plugin, a connection to the YouTube servers is established. Here the YouTube server is informed about which of our pages you have visited.</p> <p>If you're logged in to your YouTube account, YouTube allows you to associate your browsing behavior directly with your personal profile. You can prevent this by logging out of your YouTube account.</p> <p>YouTube is used to help make our website appealing. This constitutes a justified interest pursuant to Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Further information about handling user data, can be found in the data protection declaration of YouTube under <a href="https://www.google.de/intl/de/policies/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.de/intl/de/policies/privacy</a>.</p>
    		<h3>Vimeo</h3> <p>Our website uses features provided by the Vimeo video portal. This service is provided by Vimeo Inc., 555 West 18th Street, New York, New York 10011, USA.</p> <p>If you visit one of our pages featuring a Vimeo plugin, a connection to the Vimeo servers is established. Here the Vimeo server is informed about which of our pages you have visited. In addition, Vimeo will receive your IP address. This also applies if you are not logged in to Vimeo when you visit our plugin or do not have a Vimeo account. The information is transmitted to a Vimeo server in the US, where it is stored.</p> <p>If you are logged in to your Vimeo account, Vimeo allows you to associate your browsing behavior directly with your personal profile. You can prevent this by logging out of your Vimeo account.</p> <p>For more information on how to handle user data, please refer to the Vimeo Privacy Policy at <a href="https://vimeo.com/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://vimeo.com/privacy</a>.</p>
    		<h3>Google Web Fonts</h3> <p>For uniform representation of fonts, this page uses web fonts provided by Google. When you open a page, your browser loads the required web fonts into your browser cache to display texts and fonts correctly.</p> <p>For this purpose your browser has to establish a direct connection to Google servers. Google thus becomes aware that our web page was accessed via your IP address. The use of Google Web fonts is done in the interest of a uniform and attractive presentation of our plugin. This constitutes a justified interest pursuant to Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>If your browser does not support web fonts, a standard font is used by your computer.</p> <p>Further information about handling user data, can be found at <a href="https://developers.google.com/fonts/faq" target="_blank" rel="noopener">https://developers.google.com/fonts/faq</a> and in Google's privacy policy at <a href="https://www.google.com/policies/privacy/" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.com/policies/privacy/</a>.</p>
    		<h3>SoundCloud</h3><p>On our pages, plugins of the SoundCloud social network (SoundCloud Limited, Berners House, 47-48 Berners Street, London W1T 3NF, UK) may be integrated. The SoundCloud plugins can be recognized by the SoundCloud logo on our site.</p>
    			<p>When you visit our site, a direct connection between your browser and the SoundCloud server is established via the plugin. This enables SoundCloud to receive information that you have visited our site from your IP address. If you click on the “Like” or “Share” buttons while you are logged into your SoundCloud account, you can link the content of our pages to your SoundCloud profile. This means that SoundCloud can associate visits to our pages with your user account. We would like to point out that, as the provider of these pages, we have no knowledge of the content of the data transmitted or how it will be used by SoundCloud. For more information on SoundCloud’s privacy policy, please go to https://soundcloud.com/pages/privacy.</p><p>If you do not want SoundCloud to associate your visit to our site with your SoundCloud account, please log out of your SoundCloud account.</p>
pt: <h2>Caso você esteja usando as fontes Web do Google (padrão) ou reproduzindo vídeos ou sons via YouTube ou Vimeo em Slider Revolution, recomendamos adicionar a frase de texto correspondente à sua polícia de privacidade:</h2>
    		<h3>YouTube</h3> <p>Nosso site usa plugins do YouTube, que é operado pelo Google. O operador das páginas é o YouTube LLC, 901 Cherry Ave., San Bruno, CA 94066, EUA.</p> <p>Se você visitar uma de nossas páginas com um plugin do YouTube, é estabelecida uma conexão com os servidores do YouTube. Aqui o servidor do YouTube é informado sobre quais de nossas páginas você visitou.</p> <p>Se você estiver logado em sua conta no YouTube, o YouTube permite associar seu comportamento de navegação diretamente ao seu perfil pessoal. Você pode evitar isso ao sair de sua conta no YouTube.</p> <p>O YouTube é usado para ajudar a tornar nosso site atraente. Isto constitui um interesse justificado de acordo com o Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Mais informações sobre o tratamento de dados do usuário podem ser encontradas na declaração de proteção de dados do YouTube em <a href="https://www.google.de/intl/de/policies/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.de/intl/de/policies/privacy</a>.</p>
    		<h3>Vimeo</h3> <p>Nosso site utiliza recursos fornecidos pelo portal de vídeo Vimeo. Este serviço é fornecido pela Vimeo Inc., 555 West 18 Street, New York, New York 10011, USA.</p> <p>Se você visitar uma de nossas páginas com um plugin Vimeo, é estabelecida uma conexão com os servidores Vimeo. Aqui o servidor Vimeo é informado sobre qual de nossas páginas você visitou. Além disso, a Vimeo receberá seu endereço IP. Isto também se aplica se você não estiver logado na Vimeo quando visitar nosso plugin ou não tiver uma conta Vimeo. A informação é transmitida a um servidor Vimeo nos EUA, onde é armazenada.</p> <p>Se você estiver logado em sua conta Vimeo, a Vimeo lhe permite associar seu comportamento de navegação diretamente com seu perfil pessoal. Você pode evitar isso ao sair de sua conta Vimeo.</p> <p>Para mais informações sobre como lidar com os dados do usuário, consulte a Política de Privacidade da Vimeo em <a href="https://vimeo.com/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://vimeo.com/privacy</a>.</p>
    		<h3>Fontes Web do Google</h3> <p>Para uma representação uniforme das fontes, esta página utiliza fontes da web fornecidas pelo Google. Quando você abre uma página, seu navegador carrega as fontes da web necessárias no cache do seu navegador para exibir textos e fontes corretamente.</p> <p>Para isso, seu navegador tem que estabelecer uma conexão direta com os servidores do Google. Assim, o Google se dá conta de que nossa página web foi acessada através de seu endereço IP. O uso das fontes Web do Google é feito no interesse de uma apresentação uniforme e atraente de nosso plugin. Isto constitui um interesse justificado de acordo com a Arte. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Se seu navegador não suporta fontes Web, uma fonte padrão é usada por seu computador.</p> <p>Mais informações sobre o tratamento de dados do usuário podem ser encontradas em <a href="https://developers.google.com/fonts/faq" target="_blank" rel="noopener">https://developers.google.com/fonts/faq</a> e na política de privacidade do Google em <a href="https://www.google.com/policies/privacy/" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.com/policies/privacy/</a>.</p>
    		<h3>SoundCloud</h3><p>Em nossas páginas, os plugins da rede social SoundCloud (SoundCloud Limited, Berners House, 47-48 Berners Street, London W1T 3NF, UK) podem ser integrados. Os plugins SoundCloud podem ser reconhecidos pelo logotipo SoundCloud em nosso site.</p>
    			<p>Quando você visita nosso site, uma conexão direta entre seu navegador e o servidor SoundCloud é estabelecida através do plugin. Isto permite que a SoundCloud receba informações de que você visitou nosso site a partir de seu endereço IP. Se você clicar nos botões "Gostar" ou "Compartilhar" enquanto estiver logado em sua conta SoundCloud, você pode vincular o conteúdo de nossas páginas ao seu perfil SoundCloud. Isto significa que a SoundCloud pode associar visitas a nossas páginas com sua conta de usuário. Gostaríamos de salientar que, como provedor destas páginas, não temos conhecimento do conteúdo dos dados transmitidos ou como serão utilizados pela SoundCloud. Para maiores informações sobre a política de privacidade da SoundCloud, por favor, acesse https://soundcloud.com/pages/privacy.</p><p>Se você não quiser que a SoundCloud associe sua visita ao nosso site com sua conta SoundCloud, por favor, faça o logout de sua conta SoundCloud.</p>

en: Slider Revolution encountered the following error:
pt: O Slider Revolution encontrou o seguinte erro:

en: Good Evening
pt: Boa noite

en: Boundless Creativity Awaits
pt: Criatividade sem limites à sua espera

en: Good Morning
pt: Bom dia

en: Good Afternoon
pt: Boa tarde

en: Account
pt: Conta

en: SR7 Data Migration
pt: Migração de dados SR7

en: Automatic Data Migration is running
pt: A migração automática de dados está em execução

en: Progress:
pt: Progresso:

en: Issues:
pt: Questões:

en: What's Changed from SR6 to SR7?
pt: O que mudou do SR6 para o SR7?

en: New editor. Familiar workflow. Fully compatible. Learn more here!
pt: Novo editor. Fluxo de trabalho familiar. Totalmente compatível. Saiba mais aqui!

en: Get up to speed fast with the Slider Revolution 7 Editor Tour
pt: Familiarize-se rapidamente com o Slider Revolution 7 Editor Tour

en: Cut per-site cost up to 97%
pt: Reduza o custo por local em até 97%.

en: From $39 → $0.84 per website with the 250-site Agency Plan.
pt: De $39 → $0,84 por site com o Plano Agência de 250 sites.

en: Stuck somewhere and need Help?
pt: Está com dificuldades e precisa de ajuda?

en: Submit a support ticket and our team will get back to you asap!
pt: Envie um ticket de suporte e nossa equipe entrará em contato com você o mais rápido possível!

en: Installed Version:
pt: Versão instalada:

en: Available Version:
pt: Versão Disponível:

en: Addons:
pt: Complementos:

en: System Requirements:
pt: Requisitos do sistema:

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Premium Features:
pt: Recursos Premium:

en: Enter your License Key
pt: Insira sua Chave de Licença

en: Need more Licenses?
pt: Precisa de mais licenças?

en: How to find my Key?
pt: Como encontrar minha chave?

en: License FAQ
pt: Perguntas frequentes sobre licenças

en: We Got You Covered.
pt: Nós cuidamos de você.

en: Join Our Newsletter
pt: Junte-se a nossa Newsletter

en: Quick Start Video Guide
pt: Guia rápido em vídeo

en: Get up to speed fast with the Slider Revolution 7 Editor Tour.
pt: Familiarize-se rapidamente com o Slider Revolution 7 Editor Tour.

en: Coming from Version 6?
pt: Vindo da versão 6?

en: We are confident that you will feel right at home in Slider Revolution 7.  Here are useful resources in case you have any questions or run into issues:
pt: Estamos confiantes de que você se sentirá em casa no Slider Revolution 7. Aqui estão alguns recursos úteis caso você tenha alguma dúvida ou encontre algum problema:

en: What’s Changed from SR6 to SR7?
pt: O que mudou do SR6 para o SR7?

en: Setup Guide (install, registration, update)
pt: Guia de configuração (instalação, registro, atualização)

en: Resources
pt: Recursos

en: Resources that most of our users found helpful:
pt: Recursos que a maioria dos nossos usuários considerou úteis:

en: Help Center
pt: Central de Ajuda

en: FAQs & Tutorials
pt: Perguntas frequentes e tutoriais

en: Explore license options
pt: Explore as opções de licença

en: This is a <b>Premium template</b> from the Slider Revolution
pt: Este é um <b>modelo Premium</b> do Slider Revolution.

en: template library
pt: Biblioteca de modelos

en: It can only be used on this website with a
pt: Só pode ser usado neste site com um

en: Preset Mode
pt: Modo predefinido

en: Advanced Mode
pt: Modo Avançado

en: Attibutes
pt: Atributos

en: Showing: All Layers
pt: Exibindo: Todas as camadas

en: Showing: Layers with Keyframes
pt: Exibindo: Camadas com quadros-chave

en: Element Path
pt: Caminho do elemento

en: Values with Preset
pt: Valores com predefinição

en: Show / Hide Something
pt: Mostrar/ocultar algo

en: This thing will be hidden
pt: Esta coisa ficará oculta

en: New
pt: Novo

en: Title Ascending (A to Z)
pt: Título em ordem crescente (A a Z)

en: Title Descending (Z to A)
pt: Título em ordem decrescente (Z a A)

en: Creation Date (Newest first)
pt: Data de criação (mais recente primeiro)

en: Creation Date (Oldest first)
pt: Data de criação (mais antiga primeiro)

en: Create Your First Module
pt: Crie seu primeiro módulo

en: Import Module
pt: Módulo de importação

en: Please Wait...
pt: Aguarde...

en: Preparing Environment
pt: Preparação do ambiente

en: System Requirements
pt: Requerimentos do Sistema

en: To ensure maximum compatibility, it's important to check the following points:
pt: Para garantir a máxima compatibilidade, é importante verificar os seguintes pontos:

en: Requirements FAQ
pt: Perguntas frequentes sobre requisitos

en: Save Changes Before Exit?
pt: Salvar alterações antes de sair?

en: Exiting the Global Settings Modal without saving<br>will result in loss of any unsaved changes.
pt: Sair da janela modal Configurações globais sem salvar<br>resultará na perda de quaisquer alterações não salvas.

en: Google Fonts need to be precached before they become available in the frontend.
pt: As fontes do Google precisam ser precachadas antes de ficarem disponíveis no frontend.

en: Do you want to start the precaching process now?
pt: Você quer iniciar o processo de precaching agora?

en: Start Precaching Now
pt: Comece a pré-armazenar agora

en: Precache Manually Later
pt: Pré-armazenar manualmente mais tarde

en: There is a problem with some of your<br>Slider Revolution Addons
pt: Há um problema com alguns dos seus<br>complementos do Slider Revolution.

en: Migration failed for some modules<br>Not initialized Addons
pt: Falha na migração de alguns módulos<br>Complementos não inicializados

en: The following addons are deactivated, not installed, not up to date, or not compatible anymore:
pt: Os seguintes complementos estão desativados, não instalados, desatualizados ou não são mais compatíveis:

en: The add-ons listed below cannot be initialized without an active Slider Revolution 7 registration:
pt: Os complementos listados abaixo não podem ser inicializados sem um registro ativo do Slider Revolution 7:

en: Press the button below to install & activate or update all addons required by your modules.
pt: Pressione o botão abaixo para instalar e ativar ou atualizar todos os complementos necessários para seus módulos.

en: Register Slider Revolution. It will allow to initialise all addons required by your pending migration
pt: Registre o Slider Revolution. Isso permitirá inicializar todos os complementos necessários para a sua migração pendente.

en: Fix All Addons
pt: Consertar todos os addons

en: Regsiter License
pt: Registrar Licença

en: or
pt: ou

en: Click to Choose
pt: Clique para escolher

en: Close Upload
pt: Fechar upload

en: Update Cross-Module Actions
pt: Atualizar ações entre módulos

en: Missing Addons &
pt: Complementos ausentes e

en: Errors
pt: Erros

en: Some modules couldn’t be migrated. Please make sure the required Addons are installed or updated, then retry migration one by one — or simply reload the page for automatic migration.
pt: Alguns módulos não puderam ser migrados. Certifique-se de que os complementos necessários estejam instalados ou atualizados e tente novamente a migração, um por um — ou simplesmente recarregue a página para uma migração automática.

en: MouseTrap Addon Missing
pt: Complemento MouseTrap ausente

en: Liquied Fluid Addon Missing
pt: Complemento de fluido líquido ausente

en: Before After Addon Missing
pt: Antes Depois Complemento ausente

en: Premium Features are
pt: Os recursos premium são:

en: 200+ Ready-To-Go Templates
pt: Mais de 200 modelos prontos para uso

en: Quick Start Module Generator
pt: Gerador de módulos de início rápido

en: Access to generative AI features
pt: Acesso a recursos de IA generativa

en: 30+ Addons
pt: Mais de 30 complementos

en: Elements Asset Library
pt: Biblioteca de recursos do Elements

en: Personalized 1on1 Support
pt: Suporte individual personalizado

en: Instant Updates
pt: Atualizações instantâneas

en: Buy a License
pt: Compre uma Licença

en: Premium Features Tour
pt: Tour pelas funcionalidades premium

en: Welcome to Slider Revolution 7!
pt: Bem-vindo ao Slider Revolution 7!

en: Register your License now to
pt: Registre sua licença agora para

en: Unlock Premium Features
pt: Desbloquear recursos premium

en: AI Credits for Image Generation
pt: Créditos de IA para geração de imagens

en: Get a Slider Revolution Subscription to
pt: Obtenha uma assinatura do Slider Revolution para

en: Unlock All Premium Features
pt: Desbloqueie todos os recursos premium

en: How to get more AI Credits?
pt: Como obter mais créditos de IA?

en: Step 1:
pt: Passo 1:

en: Open your Member Dashboard
pt: Abra seu Painel de Controle de Membro

en: AI Credits are assigned to individual license keys.
pt: Os créditos de IA são atribuídos a chaves de licença individuais.

en: 1. Log in to your account..
pt: 1. Faça login na sua conta.

en: 2. This will take you to your Member Dashboard.
pt: 2. Isso o levará ao seu Painel de Controle de Membro.

en: 3. Select the license key you want to add credits to.
pt: 3. Selecione a chave de licença à qual deseja adicionar créditos.

en: 4. Click the AI Credits icon next to that license.
pt: 4. Clique no ícone Créditos de IA ao lado dessa licença.

en: Make sure you choose the correct license — credits are applied only to the selected key.
pt: Certifique-se de escolher a licença correta — os créditos são aplicados apenas à chave selecionada.

en: Step 2:
pt: Passo 2:

en: Choose and Purchase an AI Credit Pack
pt: Escolha e compre um pacote de créditos de IA

en: 1. Select the AI Credit pack that fits your needs.
pt: 1. Selecione o pacote de créditos AI que melhor atende às suas necessidades.

en: 2. Complete the one-time purchase (no subscription).
pt: 2. Conclua a compra única (sem assinatura).

en: Your credits will be added to the selected license immediately after payment.
pt: Seus créditos serão adicionados à licença selecionada imediatamente após o pagamento.

en: Learn More About AI Features
pt: Saiba mais sobre os recursos de IA

en: Purchase AI Credits
pt: Comprar créditos de IA

en: Urgent
pt: Urgente

en: Your Slider Revolution License has been Deactivated!
pt: Sua licença do Slider Revolution foi desativada!

en: All of the premium features including templates,<br>add-ons and premium 1-on-1 support,<br>have been removed from your website
pt: Todos os recursos premium, incluindo modelos,<br>complementos e suporte individual premium,<br>foram removidos do seu site.

en: We can help you restore everything now, all you <br>have to do is choose one of the options below:
pt: Podemos ajudá-lo a restaurar tudo agora, basta <br>tem que fazer é escolher uma das opções abaixo:

en: Register License Key
pt: Chave de Licença de Registo

en: Wondering why this happened? Click here!
pt: Perguntando-se por que isso aconteceu? Clique aqui!

en: Duplicate Slide
pt: Duplicar slide

en: Include scenes / actions?
pt: Incluir cenas/ações?

en: Cut at
pt: Cortar em

en: Editor & Live
pt: Editor e Live

en: Live
pt: Ao Vivo

en: Please login to continue
pt: Por favor faça o login para continuar

en: Function only available for administrators
pt: Função disponível apenas para administradores

en: Missing get parameter
pt: Parâmetro get ausente

en: R6 data and unmigrated modules have been successfully removed
pt: Os dados R6 e os módulos não migrados foram removidos com sucesso.

en: SR6 data and unmigrated modules have been successfully removed
pt: Os dados SR6 e os módulos não migrados foram removidos com sucesso.

en: No tooltip found
pt: Não foi encontrada nenhuma dica de ferramenta

en: No response on action
pt: Nenhuma resposta em ação

en: Slider could not be loaded
pt: Não foi possível carregar o slider

en: Slider Saved
pt: Controle deslizante salvo

en: No Data Received
pt: Nenhum dado recebido

en: Slider not found
pt: Nenhum Slider Encontrado

en: Slider could not inited
pt: Não foi possível iniciar o controle deslizante

en: Slider init error!
pt: Erro de inicialização do controle deslizante!

en: Could not create Slider
pt: Não foi possível criar Slider

en: Tags Updated
pt: Tags atualizado

en: Failed to Update Tags
pt: Falha ao atualizar Tags

en: Favorite Changed
pt: Favorito modificado

en: Slider Map Empty
pt: Mapa deslizante vazio

en: Title updated
pt: Título atualizado

en: Failed to update Title
pt: Escolha o arquivo de atualização

en: Slider/Folder successfully deleted
pt: Slider/Pasta excluída com sucesso

en: Slide could not be found
pt: Não foi possível encontrar o slide

en: The Slider with the alias "
pt: O Deslizador com o alias "

en: Duplication Failed
pt: Falha na duplicação

en: Slider Import Failed
pt: Importação do Slider com Sucesso. Redirecionando

en: Slider Export Error!!!
pt: Erro de Exportação de Slider!!!

en: Slider HTML Export Error!!!
pt: Erro de Exportação HTML Slider!!!

en: Slide could not be saved as a V7 Slide
pt: Não foi possível salvar o slide como um slide V7.

en: Slide Saved
pt: Slide salvo

en: Slide not found
pt: Slide não encontrado

en: Could not create Slide
pt: Não foi possível criar slide

en: Slide order could not be changed
pt: A ordem de deslizamento não pôde ser alterada

en: Slide order changed
pt: Ordem de deslizamento alterada

en: Slides could not be loaded
pt: Não foi possível carregar os slides

en: Wrongly formated Slide ID
pt: ID do slide formatado incorretamente

en: Slide deleted
pt: Slide apagado

en: Slide could not be deleted
pt: Não foi possível excluir o slide

en: Slide could not duplicated
pt: Não foi possível duplicar o slide

en: Layers could not be loaded
pt: Não foi possível carregar as camadas

en: Folder Creation Failed
pt: Falha na criação de pasta

en: Slider Moved to Folder
pt: Slider movido para a pasta

en: Failed to Move Slider Into Folder
pt: Falha ao mover o controle deslizante para a pasta

en: Font not found
pt: Fonte não encontrada

en: Successfully deleted all fonts cache
pt: Eliminação bem sucedida de todas as fontes

en: AI method not implemented (%s).
pt: Método de IA não implementado (%s).

en: Empty Image Data
pt: Dados de imagem vazios

en: Addon could not be activated
pt: Não foi possível ativar o complemento

en: Addon deactivated
pt: Complemento Desativado

en: Addon could not be deactivated
pt: Não foi possível desativar o complemento

en: Template Slider Import Failed
pt: Falha na importação do controle deslizante de modelo

en: Slide duplication failed
pt: Falha na duplicação de slides

en: Navigation preset saved/updated
pt: Predefinição de navegação salva/atualizada

en: Preset could not be saved/values are the same
pt: O predefinido não pôde ser salvo / os valores são os mesmos

en: Navigation preset deleted
pt: Estilo de Navegação

en: Preset not found
pt: Predefinido não encontrado

en: Navigation saved
pt: Navegação salva

en: Navigation could not be saved
pt: Não foi possível salvar a navegação

en: Navigation deleted
pt: Navegação excluída

en: Animation deleted
pt: Animação excluída

en: Deletion failed
pt: Apagando Slide

en: Animation saved
pt: Animação salva

en: Animation could not be saved
pt: Animação salva com sucesso

en: Slider ID or Slide ID unavailable
pt: ID do controle deslizante ou ID do slide indisponível

en: Facebook API error: Empty Access Token
pt: Erro de API do Facebook: Token de Acesso Vazio

en: Facebook API error: Empty Page ID
pt: Erro de API do Facebook: ID da página vazia

en: Could not fetch Facebook albums
pt: Não foi possível obter álbuns do Facebook

en: Facebook API error:
pt: Erro de API do Facebook:

en: Successfully fetched Facebook albums
pt: Álbuns obtidos do Facebook com sucesso

en: Could not fetch YouTube playlists
pt: Não foi possível obter as listas de reprodução do YouTube

en: Successfully fetched YouTube playlists
pt: Listas de reprodução do YouTube obtidas com êxito

en: Cleared Albums
pt: Álbuns eliminados

en: No User URL - Could not fetch flickr albums
pt: Sem URL de usuário - Não foi possível buscar álbuns do Flickr

en: No API Key - Could not fetch flickr albums
pt: Sem chave API - Não foi possível obter os álbuns do Flickr

en: Could not fetch flickr albums
pt: Não podia ir buscar álbuns do Flickr

en: Successfully fetched flickr albums
pt: Álbuns flickr obtidos com sucesso

en: No settings sent
pt: Nenhuma configuração enviada

en: Global Settings saved/updated
pt: Configurações globais salvas/atualizadas

en: Global Settings not saved/updated
pt: Configurações globais não salvas/atualizadas

en: Preference Updated
pt: Preferência Atualizada

en: Slider Revolution database structure was updated
pt: Slider Revolution estrutura de banco de dados foi atualizada

en: Slider Revolution internal cache was fully cleared
pt: O cache interno da Slider Revolution foi totalmente limpo

en: The License Key needs to be set!
pt: A Chave de Licença precisa de ser definida!

en: Plugin successfully activated
pt: Plugin ativado com sucesso

en: License Key is invalid
pt: A chave de licença é inválida

en: License Key already registered!
pt: Chave de licença já registrada!

en: License Key was locked, please contact the ThemePunch support!
pt: A chave de licença estava bloqueada, por favor contacte o suporte do ThemePunch!

en: License Key could not be validated
pt: A chave de licença não pôde ser validada

en: Plugin deregistered
pt: Plugin Desregistrado

en: Deregistration failed!
pt: O cancelamento falhou!

en: Connection to Update Server Failed
pt: Falha na conexão com o servidor de atualização

en: No Email given
pt: Nenhum email dado

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
pt: E-mail inválido / Não foi possível conectar ao servidor para recebimento de Boletins de newsletter

en: Invalid Email
pt: E-mail Inválido

en: Success! Please check your E-Mails to finish the subscription
pt: Sucesso! Por favor, verifique seus E-Mails para finalizar a assinatura

en: %s "%s" does not exist
pt: %s "%s" não existe

en: %s "%s" could not be loaded
pt: %s Não foi possível carregar "%s".

en: Object could not be loaded
pt: O objeto não pôde ser carregado

en: Video cover could not be loaded
pt: A tampa de vídeo não pôde ser carregada

en: Tag successfully saved
pt: Etiqueta salva com sucesso

en: Item could not be changed
pt: O item não pôde ser alterado

en: Item successfully changed
pt: Item alterado com sucesso

en: Tag successfully deleted
pt: Tag excluída com sucesso"

en: Item could not be deleted
pt: O item não pôde ser excluído

en: Item successfully deleted
pt: Item excluído com sucesso

en: Slide transition template could not be saved
pt: O modelo de transição de slides não pôde ser salvo

en: Slide transition template saved
pt: Modelo de transição de slides salvo

en: Slide transition template deleted
pt: Modelo de transição de slides eliminado

en: Slide transition template could not be deleted
pt: O modelo de transição de slides não pôde ser excluído

en: Error loading RevSliderTooltips
pt: Erro ao carregar as pontas de ferramentas RevSliderTooltips

en: Slider Revolution Preview
pt: Slider revolução Preview

en: Palette Saved
pt: Paleta salva

en: Palette with this name already exists
pt: Já existe uma paleta com esse nome.

en: Palette Renamed
pt: Paleta renomeada

en: Failed to Rename Palette
pt: Falha ao renomear a paleta

en: Palette Deleted
pt: Paleta excluída

en: Failed to Delete Palette
pt: Falha ao excluir paleta

en: File could not be loaded
pt: Arquivo não pôde ser carregado

en: Image could not be loaded
pt: A imagem não pôde ser carregada

en: mpeg not set
pt: mpeg não definido

en: URL not set or wrong format
pt: URL não definido ou formato incorreto

en: Filename not set
pt: Nome do arquivo não definido

en: Not supported image format
pt: Formato de imagem não suportado

en: Loaded Google Fonts
pt: Carregar Google Font

en: Serif Fonts
pt: Serif

en: Sans-Serif Fonts
pt: Sans-Serif

en: Monospace Fonts
pt: Google Font

en: Large Square
pt: Quadrado grande

en: Medium 800
pt: Médio 800

en: Medium 640
pt: Médio 640

en: Small 320
pt: Pequeno 320

en: Standard Resolution
pt: Resolução padrão

en: Low Resolution
pt: Baixa Resolução

en: Original Size
pt: Tamanho Original

en: Large Size
pt: Tamanho grande

en: Standard
pt: Padrão

en: Max. Res.
pt: Resolução Máx.

en: All Events
pt: Todos os Eventos

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Future
pt: Futuro

en: Past
pt: Passado

en: This Month
pt: Este mês

en: Event Start Date
pt: Data de Início do Evento

en: Event End Date
pt: Data de Término do Evento

en: --- Choose Slider ---
pt: --- Escolha Slider ---

en: Instagram Reports:
pt: Relatórios Instagram:

en:  needs to be numeric
pt:  precisa ser numérico

en:  needs to not be empty
pt:  não precisa estar vazio

en: Image has an invalid type
pt: A imagem tem um tipo inválido

en: Image has an invalid data
pt: A imagem contém dados inválidos

en: Image could not be saved
pt: A imagem não pôde ser salva

en: Source file not exists: %s
pt: Arquivo de origem não existe: %s

en: Extension not allowed: %s
pt: Extensão não permitida: %s

en: Could not create destination directory: %s
pt: Não foi possível criar o diretório de destino: %s

en: Could not create destination file: %s
pt: Não foi possível criar o arquivo de destino: %s

en: Can't open zip file
pt: Não é possível abrir o arquivo zip

en: zip file contains illegal files
pt: O arquivo zip contém arquivos ilegais.

en: View all posts in %s
pt: Ver todas as postagens em %s

en: Default navigations can not be overwritten
pt: As navegações padrão não podem ser substituídas.

en: Invalid ID
pt: ID Inválido

en: Navigation could not be deleted
pt: Não foi possível excluir a Navegação

en: Can't modify a default preset of default navigations
pt: Não é possível modificar uma predefinição padrão de navegação padrão

en: Preset handle already exists, please choose a different name
pt: O identificador predefinido já existe, escolha um nome diferente

en: Navigation not found, could not add preset
pt: Navegação não encontrada, não pôde adicionar predefinição

en: Can't delete default preset of default navigations
pt: Não é possível excluir a predefinição padrão de navegação padrão

en: Preset not found in default navigations
pt: Preset não encontrado em navegação padrão

en: Navigation not found, could not delete preset
pt: Navegação não encontrada, não foi possível excluir a predefinição

en: Plugin not activated
pt: Plugin Inativo

en: Bad File Format
pt: Formato de arquivo incorreto

en: Error downloading layers
pt: Erro ao baixar camadas

en: No data received
pt: Nenhum dado foi recebido

en: Error downloading layers data
pt: Erro ao baixar dados de camadas

en: Category does not exist
pt: A categoria não existe

en: Invalid File Format
pt: Formato de arquivo inválido

en: No valid file sent.
pt: Nenhum arquivo válido enviado.

en: could not be created
pt: não foi possível criar

en: Please register the Slider Revolution plugin to use premium templates.
pt: Por favor, registre o plugin Slider Revolution para usar os modelos premium.

en: Twitter Stream is no longer available, for further information, please check https://www.sliderrevolution.com/faq/why-are-we-dropping-twitter-api-integration/
pt: O Twitter Stream não está mais disponível. Para mais informações, consulte https://www.sliderrevolution.com/faq/why-are-we-dropping-twitter-api-integration/.

en: Source must be from Stream
pt: A fonte deve ser do Stream

en: Global Layers
pt: Camadas Globais

en: Slide not found in the main slides of the slider. Maybe it
pt: Deslize não encontrado nos slides principais do controle deslizante. Talvez seja

en: Slide could not be duplicated
pt: Slide não pode ser Duplicado

en: This Source Type must be from posts.
pt: Este tipo de origem deve ser de postagens.

en: Make sure that the stream settings are properly selected in "Module General Options -> Content -> Stream Settings".
pt: Certifique-se de que as configurações de fluxo estejam devidamente selecionadas em "Módulo Opções Gerais -> Conteúdo -> Configurações de Fluxo".

en: Wrong category format
pt: Formato de categoria incorreto

en: Source must be from a stream
pt: A fonte deve ser proveniente de um fluxo

en: Product
pt: Produto

en: Product Variation
pt: Variação de Produto

en: Rating
pt: Avaliação

en: The WPML plugin is not activated
pt: O plugin WPML não está ativado

en: All Languages
pt: Todos os Idiomas

en: Revolution Slider Error:
pt: Erro do Slider:

en: If you want to use the PHP function "add_revslider" in your code please make sure to activate
pt: Se você deseja usar a função PHP "add_revslider" no seu código, certifique-se de ativar

en: "Load JS Libraries Globally"
pt: “Carregar bibliotecas JS globalmente”

en: and/or add the current page to the
pt: e/ou adicionar a página atual ao

en: "Pages to Load SR JS Libraries" option
pt: Opção "Páginas para carregar bibliotecas SR JS"

en: in the "Global Settings" of Slider Revolution.
pt: no "Global Settings" de Slider Revolution.

[ctx: block description]
en: Add your Slider Revolution Module!
pt: Adicione seu Módulo de Revolução Slider!
